Ako pri všetkých takýchto výberoch, aj pri voľbe trendových destinácií na ten ktorý rok ale ide predovšetkým o subjektívne výbery. Keď si dáte do prehliadača výraz top destinácie 2015, zobrazí sa vám množstvo rebríčkov a v každom odporúčajú niečo iné.

My vám ponúkame tipy na 10 miest kde možno stráviť aktívnu dovolenku, či len ležať pri mori, nakupovať a zabávať sa, jedno majú ale všetky spoločné. Nie sú to miesta, kde chodia masy turistov a ak uprednostňujete počas dovoleniek lokality, kde nepočujete na každom druhom metri slovenčinu, tak sú pre vás ideálne.

1. Lanzarote

Lanzarote Zdroj: Jarmila Horváthová

Kanárske ostrovy sú synonymom masového turizmu. Niektoré strediská na Gran Canarii alebo na Tenerife vyzerajú tak, že máte pocit, že by ste tam nešli, ani keby vám zaplatili. To ale nie je prípad Lanzarote. Tento sopečný ostrov je príkladom toho, čo dokáže človek, ktorý je miestnou autoritou a vláda ho poslúchne. Svetoznámy architekt César Manrique pochádza práve odtiaľto a dokázal presadiť, že celý ostrov má jednotný architektonický štýl.

Lanzarote sa nejakým zvláštnym spôsobom podarilo uchrániť od masového turizmu, napriek tomu, že má oveľa krajšie pláže ako jeho známejší susedia, sopečná krajina má naozaj svoje čaro. Na svoje si prídu aj priaznivci pohybu, na každom kroku máte požičovňu bicyklov. Rozhodne sa oplatí ísť si pozrieť domy, kde C. Manrique žil alebo ktoré postavil. Je to zážitok aj pre tých, ktorých architektúra nezaujíma.

2. Mykonos

Mykonos Zdroj: Jarmila Horváthová

Snáď nenájdete obrázok na propagačných materiáloch o Grécku, kde by neboli biele kostolíky s modrými kopulami a biele domy s farebnými okenicami. Kde ale sú, pýtate sa, keď do Grécka prídete? Odpoveď znie – na Mykonose. N tomto kykladskom ostrove iné domy ani nenájdete, takže ak chcete zažiť Grécko z pohľadníc, tak ste tu správne.

Ostrov má ale najmä krásne pláže a úžasný plážový servis. Keďže má na dĺžku desať kilometrov, dá sa chodiť každý deň na inú. Či už verejnou dopravou, ktorá je tu dobre zorganizovaná, alebo si požičať motorku a ešte lepšie pohodlnejšiu štvorkolkou.

3. Port de Soller, Mallorca

Mallorca Zdroj: Jarmila Horváthová

Mallorka, brrrrr... davy nemeckých a anglických turistov a preplnené pláže nemusíte. Ale existuje aj iná, u nás v podstate neznáma Mallorka. Na severozápadné pobrežie chodia davy z juhu na jednodňové výlety, milovníci spojenia mora a aktívneho zas na trávenia celej dovolenky. Napríklad do mestečka Port de Soller. Je obklopené pohorím Serra de Tramuntana, takže rovno odtiaľ sa dá ísť na početné túry.

Január až apríl sú ideálnymi mesiacmi aj pre cyklistov, na svoje si prídu aj tí najnáročnejší. Populárny je aj niekoľkodňový prechod týmto pohorím, kde sa krásne výhľady na more striedajú s impozantnou skalnou krajinou.

4. Ischgl

Ischgl Zdroj: Jarmila Horváthová

Toto tirolské stredisko je vyhláseným svetovým miesto na zábavu po lyžovačke. Okrem toho, že je tu 250 kilometrov, zjazdoviek vyhráva pravidelne všetky hodnotenia o kvalite après-ski. Kto chce spojiť kvalitnú lyžovačku s kvalitnými reštauráciami, barmi a pivárňami, nočnými klubmi, neurobí chybu, keď tam pôjde hocikedy.

Je ale jeden termín, kedy sa sem, ak máte radi zábavu, oplatí ísť viac ako inokedy. Je to záver sezóny, ktorý je vždy na prelome apríla a mája. Vtedy sa od štvrtka do soboty zabáva všade. Každých desať metrov sa môžete na ulici najesť a napiť, hrá iná hudba, kto chce, tancuje na ulici, pričom vek zabávajúcich sa, sa pohybuje od 35 do 60 rokov. Čerešničkou na torte je vždy koncert Top of the Mountains, minulý rok tam bol napríklad Robbie Williams. A tiež výpredaje, športové obchody majú 50 percentné zľavy.

5. Gent a Bruggy

Bruggy Zdroj: Jarmila Horváthová

Tieto dve flámske mestá na severe Belgicka sú ako stvorené pre romantikov, milovníkov dobrého jedla a vynikajúceho belgického piva a čokolády. Krásna stredoveká architektúra, kanály, po ktorých sa dá od jari do jesene plaviť, obdivovať pekné zákutia, či všadeprítomnú záplavu kvetín. Pre náročných gurmánov je tu niekoľko michelinovských reštaurácií, pre tých, čo sa chcú najesť rýchlo početné rýchle občerstvenia s výbornými hranolčekmi a vafľami, ktoré vznikli práve tu. Hovorí sa, že deň treba stráviť v romantických Bruggách a večer či noc v baroch a pivárňach živého Gentu. Ten je podľa nás rovnako pekný aj cez deň, podobne ako populárnejšie a navštevovanejšie Bruggy.

6. Doha

Doha, Katar Zdroj: pixabay.com / Ruart

Všetci chodia do Dubaja, prípadne do Abú Dhabí, ale vychádzajúcou hviezdou v tejto časti sveta je hlavné mesto Kataru, Doha. Hovorí sa o nej, že má krajšiu architektúru ako Dubaj a aj krajšie staré mesto. Tiež tu stavajú umelé ostrovy s plážami a promenádami, dokonca tu postavili aj časť s kanálmi ako v Benátkach. A nie je pomaly veľké športové podujatia, ktoré by sa tu nekonalo, alebo nebude konať. Momentálne majstrovstvá sveta v hádzanej. V lete je tu 50 stupňov, ale do júna je klíma príjemná.

7. Seychely a Réunion

Seychely Zdroj: Jarmila Horváthová

Trochu exotiky. Seychely sú považované za jeden z tropických rajov za zemi, je tu na ostrove La Dique najfotografovanejšia pláž sveta, ale krásnych pláží je tu množstvo a podmorského života tiež. Oproti iným exotickým destináciám majú výhodu, že je tu minimálny časový posun, len dve alebo v zime 3 hodiny, takže jet-lag nehrozí. Pohodlne sa tu dá cestovať aj individuálne a spojiť kúpanie a potápanie na Seychelách s turistikou na vedľajšom Réunione.

Prelet trvá asi 2 hodiny. Réunion, patriaci k Francúzsku, je ideálnou destináciou pre všetkých priaznivcov outdooru. Je tu 800 kilometrov turistických chodníkov, skvelý canyoning, horské bicykle a tak podobne. A tiež takmer európsky komfort, euro a dokonca pitná voda z vodovodov. No a výborná kuchyňa, a rum na obidvoch ostrovoch.

8. Normandia

Normandia Zdroj: Jarmila Horváthová

Francúzsko je pre zahraničných návštevníkov najmä Paríž, prípadne Azúrové pobrežie a alpské lyžiarske strediská. Z tohto pohľadu úplne iné Francúzsko je severozápad, Normandia. Málokto vie, že Normandie sú vlastne dve, Haute-Normandie a Basse Normandie.

V prvej nájdete kriedové útesy padajúce do Atlantiku, symbolom druhej je slávny Mont Saint Michel. Bola by ale škoda vynechať aj pôvabné mestečká okolo, stretnete sa tu s až netypickou pohostinnosťou. Určite si dajte cíder, ustrice a crépes so slaným karamelom. Tu však viac ako inde vo Francúzsku platí, že nie je zlé počasie, len zle oblečený človek, pretože sa dokáže zmeniť za pár minút a slnko vystrieda divoká búrka.

9. Fes (Fez)

Fez, Maroko Zdroj: pixabay.com / Yolanda

Krajina tisíc a jednej noci. Maroko si doteraz zachovalo nádych tajomnosti. Názvy ako Marrakech, Casablanca alebo Fes sa stali synonymami Orientu. Miestom, kde chodí najviac turistov je Marrakech, keďže je tu najviac architektonických atrakcií, ale veľkým zážitkom je napríklad Fes.

Fes al Bali, väčšia z dvoch medín Fesu, je v podstate neporušeným stredovekým mestom a so 150-tisíc obyvateľmi najväčším sídlom na svete bez automobilovej dopravy. Všetko sa tu rieši somármi, alebo motorkami. V krivolakých uličkách si treba dávať pozor, aby sa človek nestratil. Veľmi príjemné je posedenie na terasách početných reštaurácií, ktoré sú na strechách domov a môžete z nich sledovať ruch pod sebou. Najmä keď zapadá slnko, je tu čarovne.

10. Južné Nemecko

Esslingen Zdroj: Jarmila Horváthová

Do Nemecka sa zo Slovenska veľmi nechodí, čo je škoda, keďže patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny Európy, čo sa týka kultúrneho turizmu. Tiež milovníci nákupov nájdu v ktoromkoľvek väčšom nemeckom meste doslova eldorádo.

Keď sa povie južné Nemecko, každý si predstaví Bavorsko, ale určite nemenej zaujímavá je spolková krajina Baden-Wurttemberg. O okolí Stuttgartu sú napríklad príjemné mestečká obklopené vinohradmi, mnohé z nich uchvátia doslova stredovekou atmosférou, napríklad Esslingen alebo známejší Freiburg. Pre priaznivcov áut – v Stuttgarte má múzeum Mercedes aj Porsche, a pre milovníkov kníh jedna z najkrajších knižníc sveta.