Google v online prezentácii predstavilo viacero produktov. Medzi nimi dva mobily novej rady Pixel, inteligentný reproduktor Nest Audio aj nový Chromecast s funkciou Google TV. Google Chromecast je hardvérové zariadenie, ktoré vám umožní streamovať videá, fotografie, hudbu či hry z displeja telefónu, tabletu a notebooku na obrazovku televízora, poprípade monitora vo Full HD rozlíšení.

Novinka nahrádza starší Chromecast Ultra. Okrem toho, že je lacnejší, má aj vlastný diaľkový ovládač, ktorý je možné ovládať hlasom, a vo vnútri upravený systém Google TV, do ktorého sa dajú doinštalovať ďalšie aplikácie.

Viacero aplikácií na jednom mieste

Nové rozhranie je postavené na platforme Android TV, ktoré sa nachádza na niektorých inteligentných televízoroch. Platforma dokáže kombinovať živé vysielanie či streamovacie služby do jedného rozhrania. Nové používateľské rozhranie pripomína Apple TV alebo Amazon Fire TV. Výhoda je, že Googlu sa podarilo získať ponuky produktov Disney+, Sling TV, YouTube, HBO Max či Netflix. Ten napríklad Apple nezískalo.

Aj napriek tomu, že vďaka väčšiemu množstvu získaných aplikácií môže teraz Google TV dominovať nad Apple TV, Apple má stále nábeh, čo sa mobilov týka. Ako uvádza Reuters, zatiaľ čo zariadenia s nižšou cenou spoločnosti Google boli najpredávanejšími, telefóny s vyššou cenou nedosiahli vysoký predaj, v porovnaní s tými od lídrov v odbore, ako sú Samsung Electronics Co a Apple, najmä pre obmedzený marketing a tvrdú konkurenciu.

,,Google uľahčuje komukoľvek, kto niečo hľadá, priniesť výsledky okamžite,“ povedala v prezentačnom videu generálna riaditeľka Google TV Shalini Govil-Pai. Google TV sľubuje ľahší prístup k obsahu z rôznych zdrojov a jeho jednoduchšie objavovanie. Na domovskej obrazovke sa totiž nachádzajú návrhy na konkrétne tituly z Netflixu, Hulu a ďalších spomenutých služieb, ktoré vychádzajú z osobnej histórie sledovania. To je rozdiel oproti Android TV, kde domovskú obrazovku tvoria ikony aplikácií, ktoré užívateľ otvoril a obsah si hľadal v nich.

Lacnejší a atraktívnejší

Kanály YouTube a Netflix majú dokonca na ovládači aj svoje vlastné tlačidlá. Dôležitou zmenou Google TV je prepracovanejšia hlavná obrazovka, okrem nej aj univerzálny vyhľadávač. Fungovať bude aj tzv. Watchlist, do ktorého je možné pridať si filmy, ktoré si ,,googlite” v prehliadači, následne ich viete pridať do zoznamu na neskoršie pozretie. V praxi to znamená, že ak si vyhľadáte nejaký film na mobile alebo laptope, viete si ho pridať na Watchlist, ktorý na vás bude čakať v televízore.

Nový Chromecast je k dispozícii v USA za 50 dolárov, čo je o 20 menej než ten starší. Európska cena by mala byť 70 eur, predaj sa začne 15. októbra. Firma hovorí, že Google TV na ďalší rok zamieri aj do televízorov Sony a k ďalším partnerom, ktorí doposiaľ využívali Android TV.