Podľa neho treba z hospodárskych zvierat spotrebovať všetko, nielen niektoré časti mäsa. A tak sme už aj v slovenských reštauráciách chutnali napríklad kačacie jazýčky, sumčie líčka, bravčové a kuracie kože...

Nový hit

Na tento trend nadväzuje najnovší gastronomický hit, ktorý sa v angličtine volá Root to Stem (od koreňa k stonke) a ktorého významným zástancom je napríklad jeden z najvplyvnejších svetových šéfkuchárov Massimo Bottura.

Znamená, že k kuchyniach sa spotrebúvajú všetky časti zeleniny, teda aj tie, ktoré predtým končili v koši – napríklad šupky, stonky, či vňať. Prispievajú k tomu aj nové technológie, ktoré umožňujú spracovať doteraz nespracovateľné časti zeleniny do jedlej podoby.

Zelenina - využíva sa z nej všetko Zdroj: Flickr

Šéfkuchári, ktorí tento trend presadzujú hovoria, že využívanie zeleninového „odpadu“ umožňuje získavať nové chute a arómy. Okrem toho je zdravé, chráni životné prostredie a ešte aj šetrí peniaze.

Aj zdravé

Zdravie profituje, lebo veľa, alebo najväčšia časť vitamínov, minerálov a stopových prvkov sa nachádza práve v šupke ovocia a zeleniny, či už ide o zemiaky, alebo uhorky. Ale aj vňať koreňovej zeleniny, ako je mrkva, reďkovka, kaleráb alebo červená repa obsahuje prospešné látky, ako je vápnik, či beta-karotén.

Tieto sa dajú používať k dochucovaniu šalátov, omáčok, polievok, možno z nich robiť pesto, fondy alebo vývary. Jedlám dodávajú zaujímavé a neobyčajne aromatické chute.