Viedenskí gastronómovia majú po ťažkých týždňoch, keď aj tu boli stravovacie prevádzky zatvorené, dôvod na štipku radosti. Po tom, čo rakúska vláda oznámila, že reštaurácie, bary atď. sa otvoria 15. mája (kompletne, nielen terasy), sa viedenská radnica rozhodla, že podnikom v meste odpustí poplatky za terasy a záhradky. Toto opatrenie, ktoré má uľahčiť  existenciu reštauráciám po kríze, má platiť do konca roka.

Šéf financií viedenskej radnice Peter Hanke pre agentúru APA konštatoval, že gastronómom treba pomôcť bez zbytočnej byrokracie. Pôvodne sa uvažovalo o tom, že reštaurácie budú platiť len nejakú časť poplatkov za terasy podľa výšky straty, ktorú v čase korona krízy utrpeli. Nakoniec však radnica rozhodla o ich úplnom zrušení. Ako dôvod uviedla, že ak by mali podniky dokladovať výšku strát, nedalo by sa to urobiť bez administratívy, pričom práve tú chcú vo Viedni pri pomoci gastronómom odbúrať.

Zo zrušenia poplatkov za terasy nebudú profitovať len reštaurácie, ale aj kiosky s rýchlym občerstvením, alebo kvetmi, pretože aj oni platia poplatky za zabratie verejného priestoru.

Viedenské zastupiteľstvo odsúhlasilo aj navýšenie úverov s ručením mesta na dvojnásobok, na 20 miliónov eur. Tie majú slúžiť pre gastronómov ako preklenovacie úvery.

Prvou lastovičkou medzi slovenskými mestami, ktoré sa odhodlali k podobnému kroku je Trnava, kde mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že prevádzkovatelia zaplatia za terasy do konca sezóny len symbolické jedno euro. Pre tých, ktorí zaplatil nájomné za mesiac marec pred 16. marcom, bude táto úhrada považovaná za preplatok na nájomnom.

Na Slovensku sa odhodlali zrušiť poplatky za terasy v Trnave
Zdroj: Jarmila Horváthová

Reštaurácie v centre Bratislavy už roky riešia práve opačný problém – každé mestské zastupiteľstvo poplatky za terasy zvyšuje.

Nielen vo Viedni, ale v celom Rakúsku by mali podľa plánov vlády otvárať stravovacie zariadenia 15. mája, pričom budú musieť dodržiavať niekoľko pravidiel. Napríklad pri jednom stole nebudú môcť sedieť naraz viac ako štyria ľudia plus deti. Odstupy medzi stolmi budú musieť byť aspoň meter, obsluha bude musieť pracovať s ochranou úst a nosa (netýka sa to kuchyne a skladu, len v kontakte s hosťami). Odporúčaná bude rezervácia miesta vopred a hostia si nebudú môcť vyberať miesto v reštaurácii sami, ale musia byť usadení obsluhou. Čas, kedy budú môcť byť prevádzky otvorené je od 6.00 do 23.00. V baroch nebude možné podávať nápoje pri bare, alebo na „stojáka“, hostia budú musieť sedieť pri stoloch maximálne po štyroch, ako v reštauráciách.

Odpustenie poplatkov vo Viedni má pomôcť aj populárnym stánkom s občerstvením.
Zdroj: Flickr