Premiérový ročník zimného festivalu jedla má prvú tretinu už za sebou. Reštaurácie už privítali prvých hostí, z prvého výletu gurmán busom mimo Bratislavu sa už vrátili aj účastníci tzv. zámockej trasy. Organizátor Radoslav Nackin síce hovorí, že je priskoro hodnotiť, prvé skúsenosti však poukazujú na niekoľko prekvapení.

Hádam najväčším je fakt, že neznáme reštaurácie s neznámymi alebo málo známymi šéfkuchármi „dýchajú na krk“ skúseným harcovníkom. Samozrejme, pre mnohých ľudí je možnosť za rozumnú cenu sa najesť u Mariána Filu v čerenianskom kaštieli, u Jaroslava Žídeka v hoteli Albrecht, u Michala Konráda vo Fou Zoo či stolovať v päťhviezdičkovom Chateau v Belej alebo bratislavskom Kempinski River Park veľkým lákadlom.

O to väčším prekvapením sú špeciality kuchárov v nenápadnejších a záveternejších podnikoch - hoteli Zochova chata, hoteli Galanta, reštaurácii Kursalon v Trenčianskych Tepliciach, Ville Regii v Košiciach a mnohých ďalších.

Len zlomok gurmánskej verejnosti pozná Ladislava Dibalu, ktorý sa stará o slovenskú kuchyňu v hoteli Kaskády na Sliači-Sielnici, Rastislava Mikloviča z Art hotela Kaštieľ v Tomášove alebo Ladislava Gányioviča z Castel pension & restaurant v Mierove. Tieto mená doteraz nesprevádzal žiaden veľký marketing či publicita. A predsa, napríklad, srnčia terina s cvikovým želé, sprevádzaná slivkovým chutney v mierovskom Casteli ani v chuti, ani svojskom prevedení a estetike nezaostávali za dobrotami od najznámejších slovenských šéfkuchárov. Táto reštaurácia sa pritom ocitla v projekte až po tom, čo zo zámockej trasy vypadla Amade Chateau Vrakúň.

„Konečne sa oživujú aj dedinskí kúrie, kam sa dá z hlavného mesta skočiť na nedeľný obed a zažiť tak príjemný víkend v inom prostredí,“ pochvaľuje si R. Nackin. „Sme veľmi radi, že máme možnosť navariť aj hosťom s jazýčkom, ktorý si potrpí na originalitu a kvalitu,“ teší sa zase riaditeľka zariadenia JUDr. Júlia Nagyová.

No a keďže sú málo známe reštaurácie milým prekvapením, ostatní to majú zase o kus ťažšie. Už aj preto, že pri tvorbe festivalových jedál vsadila väčšina na niekoľko najčastejšie sa opakujúcich surovín.

Napríklad, na hovädzie a bravčové líčka – novinku posledného poldruha roka. Na divinu, na kačacinu a často nesmie chýbať foie gras. Mäso, mäso, mäso... Niektoré jedlá sú až prekombinované, lebo chcú kuchári ukázať väčšinu svojich najlepších grifov. Nemysleli napríklad na deti a chýbajú aj dezerty. Podľa R. Nackina sa nimi chcelo prezentovať len 12 zariadení.

Za kulinárskymi špecialitami niekde pokrivkáva nápojová kultúra a ani v najdrahších podnikoch sa hosť nemusí dočkať bezchybného, dobrého espressa. Mimochodom, do niektorých zariadení nevojdite bez slovníka – niektorí kuchári radi ohurujú hosťa cudzími výrazmi aj tam, kde by si vystačili nielen so surovinami ale aj jazykom našich starých materí.