Po celé desaťročia si turisti v reštauráciách na juhu Chorvátska pochutnávali na úhoroch z rieky Neretvy, ale teraz ohrozujú biodiverzitu riečnej delty a tradičné rybárske živnosti invazívne druhy krabov z Atlantiku. V delte Neretvy ich spozorovali začiatkom tohto storočia. Pravdepodobne ich sem dopravili lode kotviace v neďalekom prístave Ploče. Počas rokov kraby zaplavili oblasť, kde predtým dominovali úhory, upozornila agentúra Reuters.

„Sú všežravce a spôsobujú obrovské škody v miestnych populáciách rýb a mäkkýšov, čo novo utvára ekosystém. Je logické, že klesajúci počet úhorov musel mať vplyv na tradičnú podobu miestnej gastronómie,“ uviedol expert Branko Glamužina z univerzity v Dubrovníku

Populácia úhora podľa odborníkov v posledných desaťročiach postupne klesala kvôli rozširovaniu poľnohospodárstva, ale zdá sa, že jej krab modrý zasadil veľkú, ak nie poslednú ranu. Pred pol storočím miestni rybári ročne ulovili približne 150 ton úhorov, v súčasnosti je to iba desať ton.

Kým v Spojených štátoch a Japonsku sú kraby vyhlásenou pochúťkou, Chorváti o ne nejavia veľký záujem a miestna populácia krabov nie je dosť veľká, aby malo zmysel ju vyvážať.

Majitelia miestnych reštaurácií nemajú o kraby žiadny záujem, chcú sa držať tradičnej ponuky úhorov a žiab. Na export je množstvo modrých krabov príliš malé. Možno ich len ponúkať hosťom v luxusných hoteloch v letoviskách, ako je Dubrovník alebo Split,“ uviedol Glamužina.

„Neviem o nikom v tejto oblasti, kto by zaradil kraby na jedálny lístok," súhlasí Pavo Jerković z reštaurácie v meste Metković v delte Neretvy. „Ochutnal som ich a sú naozaj dobré, ale tu sú mimozemský druh. Boli by sme radšej, keby zmizli,“ dodal.