Taliansko získalo povolenie k výrobe Rosé Prosecca len nedávno a to podľa prísnych pravidiel. Vyberte si prípitok, ktorý stojí naozaj za to. Prinášame vám užitočné a chutné odporúčania.

Ružové Prosecco pre výnimočné chvíle

Prvýkrát si môžete pripiť ružovým ročníkovým Proseccom z vinárstva Terra Serena. Plní sa do fliaš v severnom Taliansku v Conegliane neďaleko mesta Treviso a je vyrobené podľa prísnych noriem.

PINK Prosecco má krásnu fľašu, hodí sa ako darček i ako elegantný prípitok. Skvelé ako aperitív ku grilovaným morským plodom, novoročným kanapkám s lososom a k talianskym antipasty. Elegantné, sofistikované a pritom zábavné, ideálne víno pre každú príležitosť.

Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Ak ste skôr za bielu klasiku odporúčame Reya Prosecco Valdobbiadene Superiore. Sladšia atraktívna chuť citrusov, broskýň, pražených orieškov a maslových sušienok spríjemní silvestrovský večer až do príchodu polnoci.

Široký výber Prosecca nájdete na WinePlanet.sk

„Či už sa rozhodnete pre slovenský sekt, talianske Prosecco alebo francúzske Champagne, dôležitým aspektom pri výbere je jeho dossage (pridanie malého množstva cukru do vína pred jeho uzatvorením korkovou zátkou). Ak chystáte vianočnú večeru, netreba si hneď žalúdok zaťažiť sladkým sektom. Uprednostnite šumivé víno s nižšou dossage v kategórii brut nature, extra brut a brut.“ radí Denisa Šutáková, someliérka WinePlanet.sk

Verní slovenským bublinkám

Aj na konci roka môžete podporiť slovenských vinárov. Slovenský ročníkový sekt Hacaj Rizling Brut 2018 je novinkou z rúk pána Hacaja. Expresívne šumivé slovenské víno s delikátnou vôňou záhradného ovocia a kvitnúcej lipy. Pikantné a energické v chuti s klasickým rukopisom vinára. Sekt je vyrobený klasickou metódou sekundárneho kvasenia vo fľaši. Sekty Hacaj sú povinnou zastávkou pre tých, čo hľadajú viac, než len obyčajné „bublinky“.

Ak inklinujete k odrode Chardonnay, pre vás máme skvelý ročníkový sekt z Karpatskej Perly z ročníka 2017 v kategórii Brut. Vôňa jabĺčkovo biskvitová. Chuť svieža a ovocná s jemným perlením a príjemným dotykom maslovej sušienky pochádzajúcou z klasickej fermentácie vo fľaši. Obidva malokarpatské sekty výborne ladia ku kanapkám s rôznymi variáciami pomazánok ako škvarková, syrová alebo k sušeným domácim salámam.

Slovenské sekty a šumivé vína nájdete na WinePlanet.sk

Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Na Silvestra si nalejte šampanské

Bublinky v Champagne sa považujú za tie najjemnejšie a najelegantnejšie. Champagne má výsostné postavenie medzi šumivými vínami. Vyrába sa klasickou metódou, je výnimočné, nezameniteľné a neopakovateľné. Príchod Nového Roku si zaslúži, aby ste si aspoň raz za rok dopriali klenot medzi šumivými vínami. Výborným spoločníkom Silvestra je Champagne Bollinger Special Cuvée Brut. Komplexná vôňa zrelých broskýň, jablkového pyrée doplnené tónmi orieškov a vanilky. Vyvážená a ovocná chuť s tónmi maslovej hrušky a briošky s príjemnými kyselinkami a jemne minerálnym záverom.

Ak chcete ochutnať francúzske šumivé vína mimo Champagne cenovo prístupnejšej hodnote, vyskúšajte Crémanty. Z Burgundska PURE Crémant Blanc de Blancs zo Chardonnay od Alberta Bichota, ktorý ponúka čistý, svieži a delikátny štýl šumivého vína. Raritou je Crémant z južnej časti Francúzska z oblasti Limoux z vinárstva Gérard Bertrand Ballerine ÉTOILE ružový Crémant de Limoux. Komplexný ružový Crémant z odrôd Chardonnay, Chenin blanc a Pinot Noir. Delikátna vôňa kvetín a kôstkového ovocia. Harmonická chuť s transparentnou sviežosťou a dávkou elegancie. Krémovo - minerálny s grandióznym záverom presne ako baletné predstavenie v Paríži. Vynikajúce k bruschette s provensálskou paštétou a kandizovaným hroznom.

Kvalitný výber Champagne nájdete na WinePlanet.sk

Do Nového Roku 2021 si každý z nás želá hlavne veľa zdravia a úspešné zvládnutie pandémie, pokoj a menej stresu, veľa lásky a aby sme sa mohli všetci opäť spolu stretávať s našimi známymi a priateľmi pri pohári výborného vína.