Dôkazom toho sú aj Jánošíkove dni, ktoré sa začali  len tri dni po spomínanej povodni a podľa Jozefa Miča, šéfa Združenia turizmu Terchová, dopadli nad očakávanie dobre.

Aktuálne okrem lanovky na Chleb a chodníkov, ktoré začínajú alebo končia v tejto oblasti, čo je len asi 15 km z 240, všetko ostatné funguje normálne. Preto niet dôvod na obavy a rušenie návštevy či dovolenky v Terchovej a okolí. Denne pritom dostávame množstvo telefonátov a mailov, kde musíme ľudí ubezpečovať, že je všetko v poriadku,“ opisuje aktuálnu situáciu J. Mičo. Vrátna teraz podľa neho potrebuje pomoc v dvoch rovinách: „Na jednej strane je nevyhnutná pomoc štátu pri odstraňovaní následkov kalamity, no  miestnemu turizmu môžu najviac pomôcť bežní ľudia, ktorí prídu Terchovu navštíviť alebo tu strávia dovolenku. Ešte raz všetkých ubezpečujem, že všetko funguje, ako má.“

Terchovú a Vrátnu s kapacitou takmer 3 000 lôžok v rôznych typoch ubytovacích zariadení ročne navštívi podľa Jozefa Miča okolo 800 000 turistov. Keďže je oblasť blízko Česka i Poľska tak je tu veľa aj jednodňových turistov. Výrazne tomu dopomáha aj množstvo festivalov, pričom návštevnosť výrazne ovplyvňuje počasie. Ak je pekná jeseň, navštívi túto oblasť množstvo turistov aj v tomto období.

Situáciu medzi hoteliérmi mapoval aj Zväz hotelov a reštaurácií SR. Podľa ich vyjadrení, škody nezasiahli samotných prevádzkovateľov, čo im však najviac škodí, je katastrofický obraz vykresľovaný mnohými médiami. O tom, že situácia takáto vôbec nie je hovorí aj Róbert Hlaváč, manažér Hotela Diery.

„Situácia nielen v našom hoteli, ale v celej Terchovej je úplne v normále, všetky prístupové cesty ku zariadeniam v Terchovej i do Terchovej sú prístupné bez akýchkoľvek obmedzení. Sprístupnená bude i cesta do Vrátnej doliny. Okrem toho sa intenzívne pracuje i na spustení štvorsedačky na Starom Dvore (na Pasekách),“ Zároveň dodáva, že všetko zlé je i na niečo dobré: „Napriek možno stratenej letnej sezóne a škodám, ktoré sa tu udiali, sa destinácia Vrátna dostala do nesmierne širokého povedomia. My teraz musíme ukázať, že všetko tu funguje i napriek tejto povodni,“ konštatoval.   

 „Tieto nepriaznivé udalosti našťastie nijako neohrozili chod nášho hotela, ten sa nachádza mimo diania. V čase povodní sme poskytli zadarmo ubytovanie a raňajky pre ľudí, ktorým strhlo autá a boli na mieste nešťastia. Menšie obmedzenia sa v krátkom čase vyriešili, všetko sa dalo do poriadku a mohli sme fungovať v štandardných podmienkach i počas Jánošíkovych dní,“ bilancuje Ing. Jana Podolcová-Mičová, prevádzkarka hotela Gavurky. „Veľmi by nám pomohlo, keby ľudia nerušili svoje rezervácie, pretože okrem Vrátnej je tu ešte množstvo prírodných krás a turistických chodníkov, ktoré sú spustené, neohrozené a nijako nepoškodené,“ zdôrazňuje Jana Podolcová-Mičová.

Návštevu Terchovej veľmi odporúča aj Zväz hotelov a reštaurácií SR. „Pozývame všetkých domácich, ale aj zahraničných návštevníkov na trávenie dovolenky v tomto regióne. To je pre tento región tá najlepšia forma pomoci od turistov a návštevníkov. Neexistuje žiaden dôvod na zbytočnú paniku a strach. Obmedzenia sa týkajú malej časti turistických chodníkov, všetkým návštevníkom však doporučujeme informovať sa o prístupnosti turistických trás a chodníkov na informačných miestach a rešpektovať aktuálne pokyny,“ dodáva generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák.