Táto stránka je síce venovaná hodnoteniu reštaurácii, ale táto kaviareň priam kričí, aby sme urobili výnimku a mimoriadne ju sem zaradili. Ako sme ju objavili?

Bolo príšerné teplo, kráčali sme po uliciach starej Trnavy, či lepšie povedané, tisli sme sa do tieňa k múrom, ktorých je chvalabohu v historickej časti mesta požehnane. Hľadali v ich starosvetskom tieni spásu. Zrazu sme zbadali nenápadnú budovu  a niečo nás ťahalo dnu. Ocitli sme sa v magických priestoroch bývalej ortodoxnej synagógy, kde je výnimočná kaviareň, miesto koncertov a kultúrnych podujatí. Židovská komunita proti kaviarni, ani svetským koncertom, nič nenamieta. Synagóga je odsvätená, teda bez zvitku tóry nie je náboženským priestorom. Nie každý deň sa človek dostane do kaviarne, ktorá nie je klasická alebo hipsterská alebo sa nehrdí novým nábytkom ako "od babičky". Zvoliť si na miesto kaviarne magické miesto synagógy má zvláštnu moc.

Navonok jednoduchá stavba z 19. storočia je bez veží. Nerušivo zapadá do prostredia. Jej vnútro však návštevníkovi ponúka impozantný zážitok. Zážitok, ktorý úzko súvisí s priestorom. Hneď, ako vojdete dnu, vás ovanie blahodarný chládok. Potom zostanete stáť v nemom úžase. Čo ako ste smädní a hladní, nehrniete sa hneď k stolom a neupozorňujete na seba obsluhu. Doslova vám vrastie nohy do podlahy rešpekt k dávno minulému a úcta voči tým, čo tento odkaz zachovali pre nás a ďalšie generácie.

S otvorenými ústami obdivujete magické priestory najkrajšej zrekonštruovanej sakrálnej stavby na Slovensku z roku 2010. Um a šikovnosť reštaurátorov skvostne doplnil kaviarenský nábytok. Ornamenty, klenby, mozaiky na stenách a kombinácia moderného pôsobí jedinečne. Nie je to len obyčajná štýlová kaviareň s pestrou ponukou káv, čajov, raňajkového menu, dezertov či smoothies.

Synagóga Café je pýchou Trnavy. Nemusíte sedieť len na káve, zobrať si knihu z knižnice, zavrieť za sebou sklenené dvere v kójach popri stene a nádherne si poklebetiť, aby vás nikto nepovolaný nerušil. Môžete navštíviť niektorý z piatkových koncertov, či dať kultúre zabrať na vernisáži, módnej prehliadke či divadelnom predstavení. Alebo dlho spomínať na firemný večierok.

Počas našej návštevy sme kvitovali, že v Synagóga Café pochopili, na rozdiel od mnohých kaviarní, že púšťanie hudby vtedy nevyháňa hostí, ak nereve len pre mladú obsluhu. Tu sú jemné tóny electro swingu najlepšou kulisou vznešeného prostredia, ktoré má až hmatateľne láskavú duševnú pohodu.

Na stránke Trnava Tourism sa o synagóge a histórii židovskej náboženskej obce dočítate: „Trnava bola v minulosti významným centrom židovského života. Aj keď boli v roku 1539 z mesta vyhnaní všetci židia. Toleračný patent cisára Františka Jozefa však všetko zmenil a viedol k zlepšeniu sociálneho a ekonomického postavenia Židov na Slovensku. Po kongrese v Budapešti roku 1855 sa židovské náboženstvo rozdelilo na vetvu: ortodoxnú, neologickú a status quo ante.

Ortodoxná komunita si v Trnave vybudovala vlastnú školu a menšiu synagógu. Tá bola postavená okolo roku 1831 a je teda oveľa staršia ako druhá Synagóga Status quo. Podľa pravidiel nemohla byť ortodoxná synagóga postavená priamo do ulice a celá stavba musela byť orientovaná smerom na Jeruzalem. Malá synagóga je bezvežová. Na západe a východe sú v ukončení štítu strechy umiestnené tabule Desatora. Interiér synagógy očarí každého. Časť stropu bola poškodená, ale reštaurátorom sa podarilo pomerne väčšiu časť zachovať.

Ženská galéria sa nachádza na poschodí a podľa pravidiel mala vlastný vstup. Na východnej strane je umiestnené sanktuárium – svätyňa, kam ukladali zvitky Tóry. Malá synagóga v Trnave bola vyhlásená v roku 1990 za národnú kultúrnu pamiatku.“

Každý deň od 8:00 (cez vikend od 10:00) do 12:00 ponúkajú v kaviarni Synagóga Café raňajkové menu za 3,60 eura. Sladké alebo slané raňajky dopĺňajú čerstvé šťavy ovocné alebo zeleninové, káva alebo čaj. Kaviareň má prekvapujúcu ponuku chladivých limonád na letné horúčavy. Ochutnali sme hlavne netradičnú uhorkovo-bazovú limonádu. Jej pol litra stojí 2, 50 eura a liter 4,50 eura. V ponuke majú ďalšie svieže domáce limonády v zaujímavých kombináciách ako levanduľa s čučoriedkou, malina s ružou alebo bazalka so zeleným korením. Keď sa telá ochladili, našli sme odvahu ochutnať špecialitu destilát kávovicu. Jej 0,02 l stojí 2,40 eura.

Okoštovali sme 120 gramový proteínový zákusok za 2,80 eura. Ďalší si dali chutnučký vanilkový cheesecake za 2,50 eura. Mohli sme si kľaknúť aj na kolená, recept nám nedali. Ani na ostatné zákusky. Sú tajné a po ich ochutnaní sme ich tajnostkárstvo úplne akceptovali.

Podľa sezóny sa snažia hosťom ulahodiť aj inými druhmi sladkých skvostov ako je tekvicový či gaštanový cheesecake alebo mrkvová torta. Ako „bodku“ za návštevou sme mali lahodné kávové nápoje na báze espressa zo Španielska. Montecelio Classic sú dôkladne vyberané, ručne pražené unikátne zrnká kávy s bohatou históriou. Všetky druhy tam ponúkajú v bezkofeínovej, či bez laktózovej podobe.