V niektorých regiónoch treba po premyslenejšej gastronómii trpezlivo pátrať. Hosť sa tam síce dokáže zasýtiť, ide však skôr o rokmi preverenú, nezmenenú, nenáročnú minútkovú klasiku. Povestnou ihlou v kope sena je na juhu Slovenska aj novozámocký Spirit. Dvojpodlažný domček neďaleko rieky Nitry nám poradili miestni fajnšmekri. Inak by sme naň bez pútačov a smerových tabúľ natrafili len veľkou náhodou. Navyše vo výhľade od hlavnej cesty prekáža široké potrubie, z jednej strany je autoumyváreň a z ďalšej garáže... Minúť Spirit však znamená prísť o príjemný kulinársky zážitok. Hneď na úvod nás o dobrej voľbe presvedčil mimoriadne chutný krém z tekvice hokkaidó s mandľovými lupienkami a čili olejom (2,60 €), aj keď sa nič nedalo vytknúť ani sladko-kyslej polievke s udong rezancami (2,40 €). Ale to vlastne trochu predbiehame...

Na úplnom začiatku návštevy nás totiž milo prekvapila iná vec. Sotva sme sa usadili, čašníčka postavila na stôl litrový džbán vody s citrónom. Nápoj sa potom na účte neobjavil – má byť výrazom pohostinnosti. Tým sa reštaurácia priblížila dobrým tradíciám maďarskej profesionálnej gastronómie, aj keď tam sa podoba končí. V Spirite totiž nešli cestou kuchyne južných susedov, ktorú si tamojšie reštaurácie rady berú za svoj kulinársky vzor (žiaľ, bež džbánu).

Šéfkuchár skoncipoval vydarené kozmopolitné fusion, opierajúce sa o vlastnú fantáziu. Niečo z talianskej cestovinovej, niečo z ázijskej, niečo zo steakovej kuchyne. Jedálny lístok nepripomína román, pritom si v ňom nájde niečo fanúšik hydiny i fanúšik rýb, vyznávač červeného mäsa i vegetarián. My sme šťastnou rukou zvolili kačacie prsia s hoi sin omáčkou, mandľami, pomarančom a dusenou ryžou (8,90 €) a bravčovú panenku na dubákovej omáčke s varenými zemiakmi (7,30 €). Z pomerne slabej webovej stránky sme už vedeli, že v reštaurácii pripravujú aj sushi. Čašníčka ho síce spomenula, ale inak sme nenašli žiadne viditeľné znaky sushi ponuky. Na webe sa zariadenie prezentuje podtitulom kyóyú – sushi and tea, atmosféra reštaurácie však nepripomína ani čajovňu, ani sushi bar.

Spirit však tento rozmer nepotrebuje. Interiér pôsobí vzdušne, moderne a čisto – aj vďaka puristickému štýlu – a ladí do svetlosiva a svetlozelena. Hosť ocení aj rôzne možnosti posedenia. Priestor hlavnej miestnosti člení zopár bielo-sivých roliet a široký stojan na vždyzelené rastliny oddeľuje kútik s fotelkami. Fajčiari môžu holdovať svojej vášni v samostatnej miestnosti. Kto uprednostní sedenie pod holým nebom, pre toho je určená terasa. Dá sa tam jesť aj dopriať si kávu s dezertom.

Túto možnosť sme si vybrali pri druhej návšteve, keď nás Spirit opäť dokázal príjemne prekvapiť. Znovu džbánom s vodou a citrónom, ktorý nám priniesli na požiadanie. Ešte väčším zážitkom však bola samotná kapitola dezertov – priam vzorová inšpirácia pre zariadenia, ktoré stále nerozumejú pojmu letné sladkosti. Vybrali sme si čokoládový fondán s horúcim lesným ovocím (2,90 €), pričom obava z ťažkého sladkého dezertu sa rozplynula pri prvom ľahkom hlte. Mangový krém z čerstvého ovocia, kokosového mlieka a ďalších tajných ingrediencií (1,90 €) naaranžovala kuchyňa do pohára na vysokej stopke. Spokojný hosť je živá reklama, hovorí sa, a možno aj vďaka nášmu blaženému výrazu si ho hneď objednali aj pri vedľajšom stole. Obsluha si svoj „tip“ tiež zaslúžila – milá, pohotová, rýchla. Zážitok z návštevy kazila len nahlas pustená rozhlasová relácia, nestíšená, ani keď sme o to požiadali. A fajčiaca čašníčka v kaviarni na prízemí, čo sa sediac pýta na želanie hosťa, asi tiež so spirituálnou filozofiou nemá veľa spoločné...