Ak sa budete prechádzať po hlavnom košickom námestí, určite ju neminiete. Sídli na výbornej adrese, hneď oproti Dómu sv. Alžbety. Treba sa však dobre pozerať. V čase našej návštevy reštaurácia nemala výrazný vývesný štít, len vo vnútri o výklad v rohu opretú tabuľu s jej názvom, v zime už pribudla aj vonkajšia tabuľa.

My sme tam však šli cielene. Najskôr sme dôkladne preštudovali ich domovskú stránku na internete a prezreli ,,fejsbúkový“ profil. Oboznámili sme sa s ústavou, hymnou a všetkým čo k republike patrí (a zdalo sa nám to vtipné) a nemenej nás zaujímal aj samotný jedálny lístok. Rozsiahly, lebo ponúkané jedlá sú aj odfotené, všetky názvy a podnázvy v ,,úradnom jazyku republiky“. Reštaurácia je otvorená od rána do polnoci, takže na úvod ponúkajú raňajky – frištik,  k nim kávu, čaj,  ovocné a zeleninové nápoje či smoothie, za nimi víno a pivo.

Nasledujú šaláty, pomazánky, hrianky, všeličo zdravé, dva druhy polievok, tá druhá s názvom „poľevka ešči jedna každi dzen inakša, še spitaj dzifčatka co ce obskakuje“. Potom je tu pár mäsitých jedál a slovenské špeciality ako halušky, lokše či pirohy a to aj v bezlepkovej verzii. Na záver samozrejme dezerty.

Takto teoreticky podkutí sme sa vybrali na návštevu, nevediac čo nás vlastne čaká a s tým, že si dáme niečo malé. Teraz na jeseň je podnik dosť nenápadný, keďže letná terasa nefunguje, ale našli sme ho.  Vošli sme do vkusného, neokázalého priestoru v retro štýle, zariadeného tak, aby sa hosť cítil príjemne ako v obývačke u starej mamy. Obsluhujú aj varia tu mladí ľudia a na jedle si dávajú záležať. Aj keď sme sa trochu obávali, čo spôsobí naša neznalosť ,,úradného jazyka“, recesia na webe sa v realite v tom pozitívnom zmysle stráca, kvalitu jedla tu ako recesiu neberú. Okrem „úradného“ nerobí personálu problém ani komunikácia v spisovnom slovenskom ani v cudzom jazyku. Z jedálneho lístka sme si vybrali Pirohy pohankove z brindzu zos slaňinku, jarnu cebuľu a kvašnu smetanku (6,80). Keďže vieme čo znamená varenie z takejto múky, výsledkom sme boli veľmi milo prekvapení, jedlo bolo vynikajúce, chutné. Chvála patrí aj druhému jedlu, Hovedze ľičko na komperovo-špenatovej kaši z hubovu omačku a timianom (8,50) bolo mäkké, dobre ochutené a pekne naaranžované. Dobrá skúsenosť s hlavným jedlom nás motivovala, že sme ešte ku káve ochutnali koláčik raw čoko-malinovy (3,40).

V príjemnom prostredí s výhľadom na katedrálu sme na jedlo čakali tak akurát. Všimli sme si skupinku dievčat, ktoré po preštudovaní lístka odišli. Potom sme sa od miestnych dozvedeli, že u nich názov Republika vychodu vyvoláva dojem lacnej reštaurácie a mnohým sa tu zdá draho. Nám sa to tak nejavilo. Kvalita má svoju cenu, tá sa nám zdala primeraná, priam by sme povedali, že oproti iným regiónom sú tu ceny nižšie (o dosť). Prajeme tomuto mladému kolektívu veľa spokojných zákazníkov.