Pracovníkov v gastronómii nahneval zákaz nočného vychádzania, ktorý francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyhlásil v Paríži a ďalších veľkých mestách. Celé odvetvie je podľa predsedu zväzu hotelierov a gastronomických podnikov GNI Didiera Chenet na konci síl, informovala dnes agentúra DPA. Opatrenie má za cieľ spomaliť šírenie epidémie choroby Covid-19, platiť má štyri týždne počnúc sobotou. Macron v stredu večer v reakcii na narastajúce počty novo nakazených koronavírusom oznámil zákaz vychádzania v Paríži a ďalších ôsmich francúzskych mestách. Platí od 21:00 do 6:00. Postihnutým odvetviam prezident prisľúbil finančnú podporu.

„Sme na konci so silami, už nemôžeme," povedal dnes v rádiu Franceinfo šéf GNI Chenet. „Ako máme naložiť so zamestnancami, ktorí musia byť o 21:00 doma?“ pýtal sa. „Nie sme žobráci, chceme pracovať, ale keď je nám v práci bránené, mali by vinníci prevziať zodpovednosť,“ dodal s tým, že vina za súčasný stav leží na pleciach francúzskej vlády. Podľa Cheneta nestačí, že štát v rámci skráteného pracovného týždňa dorovnáva výpadok príjmov zo 100 percent.

Francúzske reštaurácie boli po celé týždne zatvorené už pri jarnej vlne koronavírusu. Momentálne sú v mnohých regiónoch so zvýšenou mierou nákazy uzavreté bary, reštaurácie fungujú za prísnych hygienických opatrení a s obmedzeným počtom hostí pri jednom stole. Vo Francúzsku, ktoré má 67 miliónov obyvateľov, sa za posledných 24 hodín nákaza koronavírusu preukázala u 22 951 ľudí. Na Covid-19 zomrelo ďalších 104 nakazených, a celková bilancia mŕtvych tak prekonala hranicu 33- tisíc.