V obci Demänová sa s úspechom stará o nevšedné gastronomické zážitky kolektív kuchárov a obsluhujúci personál rodinného penziónu Drak. Je akýmsi srdcom celého podniku – cez ňu sa vchádza do penziónu a zároveň prechádza do jeho spoločenskej časti, Od roku 2009, kedy bol postavený si našiel svoju stálu klientelu aj kvôli výbornému pomeru cena/kvalita. Okrem toho tu varia z čerstvých a kvalitných regionálnych surovín a majú tu tiež stály personál. Nič totiž neničí aj najkvalitnejšiu reštauráciu viac ako fluktuácia obsluhy.

Keďže sem s radosťou chodia čoraz viac aj neubytovaní hostia, je lepšie nepodceniť prípravu a rezervovať si stôl vopred. To sa dá priamo z webovej stránky penziónu. Ak aj sú všetky stoly obsadené a vy máte čas, počkať si na voľný stôl môžete v príjemnom prostredí pri krbe, alebo pri televízii.

Štýlový priestor je ladený do príjemných farieb, stoly sú pekne prestreté, živé kvety vo vázičkách, všetko farebne korešponduje so zariadením interiéru. Veľké presklené časti stien zabezpečujú dostatok svetla a pekný výhľad. Preto sme sa sprevádzaní obsluhou usadili hneď k oknu.

Obsluhuje sa tu v bielych rukavičkách. Jedálny lístok je jednoducho rafinovaný, inšpirovaný medzinárodnou kuchyňou, ale nechýba ani pravá, domáca z tradičných receptov, avšak v modernom prevedení. Okrem toho ho dopĺňa sezónne menu a v pracovných dňoch denné menu.

Kuchyňa je postavená na poctivej ručnej práci a hlavne kvalitných a regionálnych surovinách. K slovenskej kuchyni nepatria len bryndzové halušky a pirohy, ale aj jedlá z diviny a sladkovodných rýb. Všetko toto na jedálnom lístku nájdete. Pstruhy berú z Demänovej, pivo z Banskej Štiavnice, syry z Liptova a po kvalitné mäso chodia do Rakúska. Jedlá sú domácej výroby a vhodné pre deti.

Z polievok vysoko chválime silný vývar zo sliepky a hovädzieho chvosta podávaný so zeleninou a výbornými domácimi rezancami, rovnako dobrá bola aj hustá paradajková polievka. V čase našej návštevy bola jesenná ponuka a z nej sme ochutnali konfitované kačacie stehno s červenou kapustou a lokšami. Kačka bola mäkká, mäso odpadávalo od kosti, lokše domáce a vynikajúce.

Vysoké nároky spĺňa aj moderná prezentácia rýb. Skvelým tipom na ľahké jedlo z lokálnych surovín je grilovaný pstruh, ku ktorému nám stačila len grilovaná zelenina. Pstruh napriek tomu, že bol vynikajúci sa nedal zjesť, lebo bol obrovský. Na porciách tu skutočne nešetria. Vo vínnej karte nájdete reprezentatívnu kolekciu slovenských, ale aj svetových vín.

Zhrnutie:

Plus: Chutné, poctivé jedlo, ochotná obsluha

Mínus: Na webovej stránke nám chýba jedálny lístok a vínna karta