Keď idete do centra Košíc z vlakovej stanice, alebo košického parku po Mlynskej ulici, čo je hlavná spojnica medzi vlakovou a autobusovou stanicou a Hlavnou ulicou, nemožno si v lete nevšimnúť peknú terasu v bielo-modrých farbách. Bielo-modrá kombinácia evokuje more a terasa naozaj patrí rybacej reštaurácii s názvom  Pán Ryba. Podľa jedálneho lístka asi jedinej konzekventne rybacej u nás, resp. jedinej, ktorú poznáme. Lebo v ostatných, v ktorých sme boli, mali aj inú ako rybaciu ponuku, ale tu naozaj nič iné ako jedlá z rýb a morských plodov nenájdete. Čo je v našich podmienkach, kedy našinci rybám až tak neholdujú, celkom odvážny koncept. Okrem toho, že si tu možno jedlá z rýb dať, si možno rybu odniesť aj domov, podnik funguje aj ako „fish market“,  či po slovensky predajňa rýb.

Reštaurácia je dizajnovo zariadená v štýle severského minimalizmu, dominuje tu drevo, interiér dotvárajú časti steny s odkrytými tehlami. Časti stien sú zase obložené bielymi jednoduchými obkladačkami s logom Pána Rybu, čo evokuje výzor rybacej tržnice. V zadnej časti priestoru je otvorená kuchyňa a pult s čerstvými rybami. Ak sa teraz niekto zľakol spojenia ryby a otvorená kuchyňa, tak musíme povedať, že počas našej návštevy sme nijaké rybacie pachy z kuchyne necítili.

Na stole má hosť namiesto klasického prestierania papier o veľkosti A3 aj s príbehom „Pána Rybu“ a jeho čítaním si možno skrátiť čakanie na jedlo. Hoci keďže sme tu boli, keď bol podnik prázdny, jedlo sme mali na stole okamžite. Ale okrem iného sa z prestierania dozviete, že ak máte šťastie, uvidíte Pána Rybu ako zásobuje kuchyňu úlovkami z hlbín Abovského mora, ale keďže má okrem rybárskej bašty ešte aj nevestinec na Furči, je dosť zaneprázdnený... Keďže sme ho nevideli, tak asi bol v spomínanej Furči...

Zato sme videli jedálny lístok a z neho sme sa rozhodli pre klasiku – Fish and Chips (6,99 EUR), ktoré nám priniesli príkladne naservírované na novinovom papieri. Dva statné kúsky stačili na najedenie, mäso vnútri bolo naozaj výborné, mäkké, šťavnaté, obal na náš vkus trochu mastný, hodilo by sa ho po vybratí z oleja dať viac odkvapkať na sací papier, rybu sme si museli trochu dosoliť. Chipsy boli výborné, na tenúčko nakrájané, chrumkavé a bola ich aj dosť veľká porcia, tak isto k tatárskej omáčke sme nemali nijaké výhrady.

Vyskúšali sme saj Chrumkavé kalamáre s hranolkami, s cesnakom a petržlenom (8,99), boli naozaj chumkavé, kto má rád tento typ jedla, pochutí si.  Z polievok sme sa rozhodli pre Stredomorskú rybaciu s kúskami paradajok (3,99), bola hustá, bohatá na kúsky rýb, dobre dochutená, paradajky ju osviežovali. V jedálnom lístku sú ryby (morské aj sladkovodné) a morské plody ako šaláty,s cestovinami, ako rizoto aj hlavné jedlo a tiež si možno vybrať rybu na grilovanie. Okrem stabilného menu sú v ponuke vždy aj denné špeciality.

Zhrnutie:

Plus: Pekný výber jedál z rýb a z darov mora, štýlové prostredie

Mínus: Obal vyprážanej ryby mohol byť menej nasiaknutý tukom