Tak, ako radia všetci odborníci na výživu nechodiť nakupovať potraviny, keď je človek hladný (pretože nakúpi aj to, čo nie je schopný zjesť), tak aj moja rada vyznie trochu paradoxne, ale - nechoďte do reštaurácie, keď ste už veľmi, veľmi hladní! Prečo? Ak ku mne príde hosť, ktorý by jedol niečo okamžite, je prirodzene nervózny, všetko pre neho trvá veľmi dlho a je pravdepodobné, že si vyberie niečo, na čo nemá po pár minútach alebo prvom chode ani chuť. A to je už potom všetko zle – pripadá mu, že obsluha je neochotná, kuchári pomalí, jedlo zlé. A negatívna referencie už idú od ucha k uchu.

Dobré jedlo oceníte len vtedy, ak si ho viete aj vychutnať a máte dostatok času. Samozrejme nechcem obhajovať personál, ktorý si vás ani po pol hodine nevšíma. Ale v každej dobrej reštaurácii, kde majú svojich hostí radi, vás personál k stolu usadí a hneď ponúkne niečo na pitie a prinesie jedálne lístky. Najprv vám nechá chvíľu na výber a potom už informuje kuchyňu o vašom výbere. Kým vám však príde na stôl prvý chod, zvyčajne ubehne 20 až 30 minút. Ten musia najprv musia dojesť všetci hostia pri stole a až potom sa po chvíľke začne nosiť druhý chod, potom ďalší a ďalší. Čiže kým sa dostanete k hlavného chodu a teda aj nasýteniu, môže ubehnúť 40 až 50 minút. A to je so skutočne prázdnym žalúdkom veľmi ťažké vydržať v pokoji.

Preto  ak plánujete príjemnú pracovnú alebo súkromnú večeru, nečakajte na vlčí hlad. Dobrá nálada a včasná rezervácia by mali byť základnými predpokladmi na pokojný večer bez zbytočných komplikácií.

Jaroslav Žídek (43) pochádza z Prahy, ale je najznámejším „slovenským“ šéfkuchárom. Do Bratislavy prišiel v roku 2003 rozbehnúť reštaurácie v Erdödyho paláci, nakoniec bol až do roku 2011 ich executive chefom. Pod jeho šéfkuchárskym vedením sa napríklad reštaurácia Camouflage stala niekoľkokrát najlepšou slovenskou reštauráciou podľa Trend Top reštaurácie a hotely. Od novembra 2012 prevádzkuje vlastný podnik – Albrecht Restaurant v bratislavskom hoteli Albrecht. Verejnosti je známy najmä z televíznych projektov Áno, šéfe a Nebíčko v papuľke.