Prosecco, Champagne, Cava, Sekt, Crémant. Ktoré z týchto šumivých vín je to vaše? Nech ste milovníkom ktoréhokoľvek, poznáte rozdiel? Internetový obchod vinujeme.sk vám odhalí niekoľko rozdielov Prosecco a Champagne. Tie sú momentálne najviac v kurze. Vaši priatelia budú pri najbližšom spoločnom pohári so zatajeným dychom sledovať, čo všetko o šumivom víne viete!

Suché víno, polosuché, polosladké, sladké. Základné rozdelenie. Rozdelenie, ktoré závisí od obsahu zvyškového cukru v tichom víne a šumivom víne. Ak hovoríme o tichom víne, tak všetkým je jasné, že svetovo známe pomenovanie „dry“ označuje víno suché. Ak hovoríme však o víne šumivom, tam je to o čosi zložitejšie. V tomto prípade siahnuť po nápoji s označením „dry“ znamená, že volíte pomerne sladké šumivé víno.

Víno je láska. Ak ste milovníkom prosecca, ktoré v posledných rokoch silno konkuruje ostatným šumivým vínam, tak by ste mali vedieť, že sa vyrába výlučne v dvoch susedných regiónoch Veneto a Friuli-Venezia Giulia na severovýchode Talianska. Jeho názov je, prirodzene, odvodený od odrody hrozna, z ktorého sa vyrába.

Do roku 2009 sa odroda bieleho hrozna Glera nazývala Prosecco a plnila do fliaš. To bolo však zastavené nariadením v roku 2010 a dnes už existujú jasné pravidlá výroby tohto chutného a vyhľadávaného moku a zabezpečujú kvalitu prosecca. Toto šumivé víno spoznáte predovšetkým vďaka charakteristickej sviežej a aromatickej príchuti. Vína z odrody Glera sa môžu kupážovať s malým množstvom iných odrôd hrozna, aby sa finálnemu výrobku poskytla ďalšia zložitosť.

Preferujete prosecco šumivé (spumante) alebo skôr perlivé (frizzante)? Vo výbere vinujeme.sk nájdete prosecco najvyššej kvality DOCG pestovanej na strmých svahoch, alebo prosecco kategórie DOC, ktorá sa vyrába z odrody pestovanej v nížinách v deviatich rôznych provinciách Talianska. Istotou je, že dostanete len to najlepšie.

Ilustračné foto
Zdroj: vinujeme.sk

Čo tak zvoliť si Bepin De Eto? Určite urobíte dobre. V prípade Prosecco Millesimato Extra Dry DOCG si vychutnáte jemne slamovožlté šumivé víno so zelenkavými odtieňmi. Ako prvú ucítite arómu čerstvo upečenej briošky, nasledovať budú ovocné tóny jablka, hrušky a broskyne spolu s rafinovanými arómami okvetných lístkov ruží a kvetov agátu. Víno sa v ústach prejaví sviežo s atraktívnou aciditou na konci.

Ak zalovíme vo vodách francúzskych, do rúk sa nám dostane jedine Champagne, ktoré má pôvod v rovnomennom regióne. Táto oblasť sa vyznačuje tým, že priemerná ročná teplota sa tu pohybuje na úrovni približne 10 °C. A práve teplota spolu s charakteristickou pôdou vytvárajú podmienky pre pestovanie viniča vhodného na výrobu Champagne.

Chardonnay dáva šampanskému jemnosť a trvácnosť, Pinot Noir telo a senzorickú bohatosť a Pinot Meunier mu zasa prepožičiava ovocno-kvetinovú príťažlivosť prvého dojmu. Hrozno musí byť zberané ručne, lisované len v akreditovaných centrách. Víno musí zrieť minimálne 15 mesiacov. Práve prísne dodržiavanie výrobného postupu zaručí, že šumivé víno s označením Champagne nesie so sebou v každej fľaši kvalitu hodnú uznania.

Aby sme neobišli ani ostatné druhy šumivých vín, neobídeme ani Crémant. Je vyrobené vo Francúzsku klasickou metódou - sekundárnou fermentáciou vo fľaši v oblastiach mimo Champagne. Známe sú Crémant d´Alsace, Crémant d´Bourgogne.

Španieli sa pýšia vlastným šumivým vínom nazývaným Cava. Dozrieva veľmi podobným spôsobom ako Champagne. Hoci odrody hrozna a pôda, na ktorých sa vinič pestuje, sa líšia, tie najlepšie vína môžu súperiť. Existuje 159 obcí, ktoré môžu produkovať Cavu. Táto špecialita z Katalánska má dnes už viac ako 150 rokov.

Ilustračné foto
Zdroj: vinujeme.sk

Sekt je víno, ktoré sa neviaže ku konkrétnej krajine. Je preň však typická výroba druhotným kvasením, ktoré môže prebiehať vo fľašiach (méthode traditionale), v tankoch (méthode charmat) alebo transverzným spôsobom (méthode transvals).

Nech sa rozhodnete ochutnať ktorékoľvek, na vinujeme.sk dostanete zaručene kvalitu. A vedzte, že víno je osobnou záležitosťou, a preto je len a len na vašej chuti, či si zamilujete talianske prosecco alebo champagne. Dôležité je spojiť si pohár tohto moku s neopakovateľnými momentami, ktoré si to zaslúžia.