Historickú krčmu v anglickom Oxforde nedávno zatvorili pre pandémiu ochorenia Covid-19. „Lamb and Flag, podobne ako mnohé ďalšie prevádzky v odvetví služieb, ťažko zasiahla pandémia,” povedal Steve Elston zo St John’s College a dodal: „Údaje o tržbách za ostatných 12 mesiacov znamenali, že krčma nie je v súčasnosti finančne životaschopná.”

Oldies krčma bez rádia a TV

Podnik bol prvýkrát otvorený v roku 1566 a v roku 1613 sa presťahoval na miesto, na ktorom sídli aj dnes. Majiteľom je St. John's College, ktorá je súčasťou svetoznámej Oxfordskej univerzity. Výnosy Lamb and Flag už 25 rokov poskytovala na študentské štipendiá. Zatvorenie podniku nebude mať na štipendiá vplyv, financované majú byť univerzitou.

Krčma je pomenovaná po symboloch, ktoré sa spájajú s Jánom Krstiteľom. Je považovaná za najtradičnejší podnik v meste, dôkazom je aj to, že v podniku nie je televízia a nehrá tam ani hudba. „Je to miesto, kde ľudia prichádzajú, aby navzájom diskutovali a užívali si tradičné, historické prostredie,” uviedol pre portál Reuters Dave Richardson z dobrovoľníckej organizácie CAMRA. Podľa neho je krčma obľúbená medzi študentmi aj obyvateľmi mesta. „Veľa ľudí si z nej urobilo svoju prvú zastávku aj pri návšteve Oxfordu,” doplnil.

Inšpirácia pre literárne diela

Organizácia CAMRA, ktorá bojuje za skutočné pivo pre portál Oxford Mail povedala, že bude mať námietky, ak sa mestská rada rozhodne podnik pretransformovať na niečo iné ako krčmu. Richardson doplnil, že podnik bol viackrát označený titulom mestská krčma roka, pomohol tomu aj bohatý nápojový lístok, z ktorého sa dalo vybrať až šesť druhov pív a pravý cider.

Lamb and Flag je známa aj tým, že ju pravidelne navštevoval autor Pána prsteňov J.R.R. Tolkien a jeho priateľ C.S. Lewis, ktorý napísal Narniu. Podľa portálu foodandwine.com sa predpokladá, že prozaik Thomas Hardy v tejto krčme napísal mnoho zo svojho románu Nešťastný Jude. Mesto Christminster je maskovaný Oxford a hovorí sa, že krčma, ktorú autor opisuje je práve Lamb and Flag. Krčma sa objavila aj v detektívnom seriáli Inšpektor Morse či v seriáli Endeavour.

Zatvorenie podniku ponecháva ulicu St Giles´bez krčmy. Ďalšia historická krčma The Eagle and Child, ktorá funguje od roku 1650 a sídli v rovnakej lokalite bola na jeseň 2019 zatvorená pre rekonštrukciu a zatiaľ sa neotvorila. Aj ona je spojená s častými návštevami autora Pána prsteňov. Zatiaľ nie je známe, kedy sa opäť otvorí.