Kaviarne, kde vám urobia prvotriednu kávu, niečo malé pod zub a dobre sa tam cítite, nie sú ešte stále samozrejmosťou, ale čo je potešujúce, je ich stále viac. Nedávno sme takú objavili v centre Zvolena – Kafé Džezva.

Keď do nej vstúpite, ovanie vás tajomný dych dávnych čias - skľudníte tempo a ovládne vás príjemne povznesená nálada. Máte chuť pobudnúť v kresielkach čo najdlhšie nevšímajúc si plynutie času. Kaviareň tvorí jedna veľká miestnosť, ktorej podlaha, ako aj väčšina interiéru, je z dreva. Každý stôl je iný a tiež stoličky a kresielka tvoria pestrú paletu. Táto rozmanitosť však neuberá na útulnosti. Z obidvoch strán je kaviareň presvetlená oknami a celý jej interiér dekoruje množstvo malých starožitných predmetov, vrátane klavíru, mapy ČSSR z r.1953, mlynčekov na kávu, či detských hračiek. Kaviarenský pult vypĺňa smerom k návštevníkom bohato zásobená knižnica, ktorá čaká na svojich kávičkových čitateľov.

V ponuke nájdete tri druhy výbornej kávy. Talianskú kávu Musetti (73% Arabika, 27% Robusta), Salvadorskú kávu Majada (100% Arabika) a pravú tureckú kávu. Cena za espresso je 1,20 €. Priaznivci mliečnych káv ocenia väčšiu verziu kapučína – tzv. cappuccino gradne je v cene 1,80 €. Za kávu v džezve zaplatíte 1,65 €. Ľadová a viedenská káva sú pripravované s poctivým kopcom pravej šľahačky. V rámci kávového servisu poteší aj chutná domáca mini-sušienka.

Pri našej prvej návšteve sme si objednali pravú tureckú kávu s kardamomom pripravovanú a servírovanú v džezve. K nej nám rovno naservírovali aj par sladkých datlí.

Nápojový lístok je prehľadný a dizajnovo pekne spracovaný. Objavíte v ňom domáce čerstvé limonády, kokteily, variáciu pravých horúcich čokolád či pestrý výber domácich koláčikov. Kým v lete sú v kurze osviežujúce čerstvé limonády, v zime sa môžete zahriať pri originálnych alkoholických aj nealkoholických hrejivých nápojoch – ako napr. varené víno s malinami, Bombardino, či nealkoholický punč.

Limonády vo variáciách 0,3 – 0,5l sa pohybujú v cene medzi 1,3 – 1,90 €. Domáce koláčiky medzi  1,70 € (ťahané štrúdle) a 2,10 € (väčšie torty). Koláče, ktoré tu nájdete sú vyrábané tradične z originálnych surovín a bez potravinových nahrážok – čo je bezpochyby poznať na ich skvelej chuti. Za jedlo tu necháte 2,15 € – 3, 25 €. V raňajkovom čase kaviareň ponúka i zvýhodnené menu – k jedlu dostanete espresso/čaj/ 100% džús iba za ďalších 0,60 €. 

Ak vás zastihne hlad, upečú vám čerstvý gazdovský chlebík s výberom náplní s dippom podľa chuti, z ktorého sa zaručene nasýtite aj na obed. V raňajkovom menu zákazník nájde aj mliečne či nemliečne kaše, jogurtové kokteily s jemnými vločkami a orieškami alebo klasické ťahané štrúdle. Kaviareň zámerne uprednostňuje na mieste čerstvo pripravený nápoj, či jedlo pred komerčnými značkami a polotovarmi.

Obsluha kaviarne má príjemný, osobný prístup. Pokiaľ je počas práce čas, obsluhujúci personál rád konverzuje so zákazníkmi. Napríklad aj o programe, ktorý je v kaviarni bohatý.

Kafé Džezva sa snaží vytvoriť priestor pre široké spektrum záujmov i vekových kategórií návštevníkov. Popri pravidelných piatkových živých koncertoch organizuje aj cestovateľské prednášky, literárne podvečery pre dospelých, literárne - hravé popoludnia pre deti, tvorivé dielničky, stretnutia mamičiek, rôzne tematické prednášky, divadielka pre deti, šachové a mariášové turnaje. Kaviareň je navyše prepojená s priestorom prvej zvolenskej súkromnej Galérie na Tehelnej situovanej v tej istej budove. Raz do mesiaca sa tu konajú vernisáže, po ktorých nasleduje stretnutie s autormi a posedenie pri hudbe v kaviarni. Keď prídete na koncert, pokiaľ je nablízku majiteľ galérie, rád vám počas prestávky ukáže aktuálnu výstavu.

V zimnom období sa koncerty konajú v komornej  atmosfére interiéru. Keď sa oteplí, hráva sa pod holým nebom pred kaviarňou. Terasa kaviarne sa nachádza v príjemnom prostredí mestského parku, ktorý je uzavretou pešou zónou obkolesenou stromami a lavičkami. Mamičky sem rady zavítajú aj so svojimi ratolesťami, ktoré tu môžu voľne pobehovať bez strachu z aut. Najmenší návštevníci radi využívajú  detský kútik pred kaviarňou. Nielen turisti ocenia fungujúce bezdrôtové pripojenie na internet.

Podnik je situovaný v centre mesta za obchodným domom Centrum /budova Klemo/ neďaleko železničnej stanice Zvolen-mesto. Pre ľudí, ktorí cestujú autom je dobrý orientačný bod OD Europa pri vstupe do mesta od Banskej Bystrice.