Tentoraz reprezentovali našu krajinu Tibor Samaranský a Marián Krasňanský z Vinum Galéria Bozen v Pezinku, Karol Sklenár z Culinary Dreams, Miroslav Milučký z bratislavského hotela Devín a Michal Milec zo žilinského Atrium Restaurant.  Súťažili v piatich kategóriách – hlavnom jedle z hydiny, z rýb, z cestovín, vegetariánskom hlavnom jedle a reštauračnom dezerte.

Odborná porota zlatom ohodnotila jarné kuriatko marinované v citrónovej emulzii a pripravované technológiou  sous vide s foie gras nakladanou v dymovom prachu, pyré z tapioky s púdrom z makového oleja a baby zeleninou, ktoré pripravil Karol Sklenár (druhý zľava). Zlato získal aj štrúdľový koláč od Miloslava Milučkého (prvý sprava)

„Na prípravu sme dostali 45 minút, pričom suroviny do jedla sme si vyberali podľa vlastného uváženia. Fascinovalo nás, že sme si pred súťažou mohli kdekoľvek v okolí natrhať čerstvé byliny, napríklad, citrónové listy, čerstvý aníz, kôpor, rozmarín. Malé množstvo sme si potom niesli aj domov,“ teší sa z bylinných zásob Karol Sklenár a dodáva, že kvalite jedla pomohli aj tamojšie olivové oleje rôznych chutí, likéry z fíg či višní, aké by sa na slovenskom trhu v porovnateľnej kvalite nedali zohnať.  

Na súťaži prezentovalo svoje majstrovstvo 300 kuchárov z desiatich krajín – okrem Slovenka aj z Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Čiernej Hory, Macedónska, Talianska, Slovinska, Turecka a Ukrajiny. Slovenskí šéfkuchári sa lepšie prizreli srbskej, macedónskej a slovinskej gastronómii, keďže večer sa niesol v tematickom duchu každej z týchto troch krajín. Ich kuchyňa je podľa K. Sklenára založená na jednoduchosti, kvalitných čerstvých rybách, olivových olejoch, čerstvých bylinách, rozmanitosti pečiva či šalátov a na používaní duseného hovädzieho i jahňacieho mäsa.

Slováci zase komisárov i súťažiacich zaujali používaním iných, netypických surovín a menej bežnou technológiou prípravy. „Ja som sa zameral na využitie makromolekulárnej kuchyne v každom svojom jedle, na spájanie niekedy až netypických chutí, varenie „sous vide“ alebo údenie suchým dymovým prachom,“ hovorí K. Sklenár.

Do veľkého finále napokon postúpili iba piati šéfkuchári s najvyšším dosiahnutým súčtom bodov z troch kategórii; z toho okrem reprezentantov Srbska, Slovinska a Chorvátska až dvaja Slováci - Karol Sklenár a Tibor Samaranský (v strede). Každý zo súťažiacich dostal „black box“, teda „balíček prekvapenia“ so surovinami, ktoré musel použiť pri príprave predjedla, hlavného jedla a dezertu. Tieto tri chody nesmeli trvať dlhšie než 120 minút. Vo finále sa Karolovi Sklenárovi podarilo získať bronzovú priečku.

„Je ťažko posúdiť, prečo vyhrali tí, čo vyhrali. V každom prípade však považujem hodnotenie komisárov za objektívne. Bodovali, chválili a kritizovali bez ohľadu na to, kto odkiaľ pochádza alebo z akého klubu kuchárov je. Ja osobne som sa začal sústreďovať na svetové súťaže. Na Slovensku, žiaľ, funguje rivalita a neobjektívnosť slovenských komisárov. Mali by sme si brať príklad z Chorvátska.“ K. Sklenár popisuje atmosféru súťaže ako mimoriadne priateľskú, kde každý podporoval každého.

Aj tá je dôvodom, prečo Gourmet klub, v ktorom sa pätica kuchárov stretáva, chce viac spolupracovať s organizátorom súťaže - Zväzom Stredomoria a európskych regiónov. Už teraz sa prihlásil aj k príprave slovenskej večere počas Perly mora '15.