Hotel Bachledka stojí v malebnom prostredí v Bachledovej doline pri obci Ždiar, na úpätí Belianskych Tatier. Podobne ako ďalšia nehnuteľnosť hotelierskej rodiny Strachanovcov, penzión Strachan, aj hotel Bachledka je na pokraji lyžiarskeho svahu, ktorý práve v čase našej návštevy zasnežovali.

My sme však boli vyskúšať jedlá tamojšej reštaurácie Bachledka. Rovnako ako má strategickú polohu v zime z hľadiska lyžovačky ju má aj v lete, keďže neďaleko sa nachádza vychytený Chodník korunami stromov. 

Už hneď pri vstupe do reštaurácie vás zaujme jej štýlový interiér z dreva inšpirovaný rusínskymi tradíciami. Už len to vám dodáva pocit, že sa tam budete cítiť príjemne. Atmosféru v zimných mesiacoch dodáva aj plápolajúci oheň v krbe. Ale poďme k jedlu.

Jedálny a nápojový lístok má reštaurácia Bachledka aj na internete, takže je možné si vybrať jedlo už vopred. My sme si ho ale vyberali až priamo na mieste. Jedálny lístok je prispôsobený štýlu reštaurácie a celého hotela, a tak je zameraný najmä na tradičnú slovenskú kuchyňu. A to je dobre.

Keďže predjedlá v ponuke nenájdete, a v tomto prípade vôbec nechýbajú, začali sme pri polievkach. Ochutnali sme Sliepočku - vývar s rezancami, kuracím mäsom a rezancami (2,90 eur) a Kvašnicu, teda kapustnicu s údenou klobáskou a chlebom (3,50 eur). Kapustnica bola podávaná v peknom plechovom kastróliku, čo jej dodalo charakter jedla starej matere. Obe polievky boli veľmi chutné, Kvašnica navyše aj dosť sýta. 

Z hlavných jedál sme si vybrali Bačov údený polooštiepok na grile s brusnicovou konfitúrou a hranolkami (9,50 eur) a v druhom prípade to bol Bravčový rezeň na viedenský spôsob rovnako s hranolkami (9,50 eur). Obe jedlá úplná klasika a ani jedno z nich nesklamalo. Boli veľmi chutné.

S plnými žalúdkami, ale predsa, sme sa odhodlali ešte ochutnať aj niečo sladké ako dezert. Už v penzióne Strachan nás predtým očarili tamojšie orechové šúľance, a tak sme sa rozhodli pre repete aj v tomto zariadení. Opäť, šúľance (5,90 eur) boli výborné. Odporúčame ochutnať.

K jedlu sme si dopriali aj nápoje, ktoré by na stole nikdy nemali chýbať. Keďže bola vonku pekelná zima, uprednostnili sme v jednom prípade čerstvý zázvorový čaj s medom a citrónom (2,50 eur) a v druhom prípade červené vínko Frankovku modrú (1,90 eur/dcl). Pobyt v reštaurácii Bachledka sme zavŕšili kvalitným a chutným espressom (1,90 eur).

Takže ak niekoho chytí hlad na lyžovačke alebo letnej turistike v tejto časti Tatier, reštaurácia Bachledka určite stojí za návštevu.

Zhrnutie:

Plus: štýlový interiér, domácka kuchyňa a príjemná obsluha

Mínus:  počas našej návštevy nič podstatné, len zeleninový šalát k rezňu stál asi dlhšie v dresingu, takže bol mazľavý