Vo Francúzsku sa vtedy dostal k moci socialistický prezident François Holland a splnil svoj predvolebný sľub  - zaviedol 75-percentnú daň z príjmov presahujúcich milión eur ročne, čo herec odmietal platiť a zvolil si za svoju novú vlasť Rusko.

Prezident Vladimír Putin mu vtedy odovzdal ruský pas a s pečiatkou, že Depardieu má adresu trvalého pobytu mesto Saransk, ktoré leží 640 kilometrov východne od Moskvy. „Obdivujem vašu krajinu, Rusko, jeho ľudí, jeho dejiny, jeho spisovateľov. Rád v ňom robím filmy, kde rád natáčam s vašimi hercami, ako je Vladimir Maškov. Obdivujem vašu kultúru a inteligenciu,“ reagoval G. Depardieu v liste adresovanom ruským novinárom, ktorý zverejnila televízia Pervyj kanal.

Depardieu - Putin Zdroj: Flickr

Gerard Depardieu potom rozbehol v Rusku gastro, vinársky a liehovarnícky biznis. Najprv ohlásil založenie siete reštaurácií Gérard, potom povedal, že by rád zvýšil výskyt vína v ruskej gastronómii a potom sa pustil do výroby bio vodky. Darilo sa, i nedarilo. Všetko ale bolo pár rokov prebiehalo vo  vzájomnej spokojnosti.

Píše sa rok 2018 a Depardieu nechce platiť dane už ani v Rusku. Jeho meno svieti na zozname významných dlžníkov. Ako uviedol portál The Moscow Times, súdni exekútori po ňom márne vymáhajú daňové nedoplatky v ruskom Saransku. Tieto informácie sa objavili na stránkach ruskej Federálnej služby súdnych príkazov.

Táto oficiálna databáza informuje, že 13. júna 2018 sa proti nemu začalo exekučné konanie pre nezaplatenie daní a poplatkov a uložili mu pokutu, ale priateľstvo s vládcom Kremľa asi urobilo svoje, lebo už 28. júna tohto roka sa všetko stoplo.

Depardieu - pamätný otlačok Zdroj: Flickr

V oficiálnej správe sa ukončenie konania vysvetľuje lapidárne.  Depardieu ako dlžník vraj nemá na území Ruska majetok, ktorý by sa dal zabaviť. Herec tiež býva mimo ruské územie.

Spravodajská webová stránka Znak.com uviedla, že exekútori nemôžu potvrdiť sumu, ktorú Depardieu dlhuje. Ruských vyberačov daní však v jeho prípade však tlačí čas. Francúz, ktorý vyhlasuje že nie je Francúz, ale svetoobčan sa už dal počuť, že „sa plánuje „čoskoro“ presťahovať do Alžírska.“