Čo vyčarí jemnú penu, ktorá dotvára celkovú chuť pripravenej kávy? Podľa Best Coffee Distribution je za kvalitnou šálkou espressa niekoľko dôležitých krokov, na ktoré netreba zabúdať.

Pena príjemná na pohľad a lahodná na jazyku. Dnes je samozrejmosťou a bez nej by sme ani espresso za espresso nepovažovali. No za jej pôvod môžem Talian Giovanni Achille Gaggia. Práve jemu vďačíme za túto unikátnu súčasť nápoja dospelých. On si dal patentovať v roku 1938 prvý moderný kávovar, kde voda pretekala cez kávu pod vysokým tlakom. Tak sa vytvorila “crema“, ktorá je charakteristická pre pravé espresso.

V tom čase však ľudia netušili, či je pena na káve pozitívom či negatívom. Gaggia z nej urobil znak kvality a od tých čias poznáme cafe crema, bez ktorej si mnohí nedokážeme predstaviť deň.

Ako táto úžasná crema vzniká? Ovplyvňuje ju už samotné praženie kávových zŕn, kedy sa generuje oxid uhličitý. Ten sa drží vo vnútri zrnka a čím je káva čerstvejšia, tým viac CO2 sa v nej nachádza. Keď takúto kávu vložíte do mlynčeka, zomeliete a následne v kávovare prejde horúca voda pod vysokým tlakom 9 barov cez pomleté zrná, uvoľní sa oxid uhličitý a do šálky sa dostane espresso s dokonalou penou.
Crema je úžasná aj svojou farbou. Farba závisí napríklad aj od toho, či je káva svetlo alebo tmavo pražená, od času extrakcie a tiež od toho, či je v kávovej zmesi iba Arabica alebo aj Robusta. Robusta ma zvyčajne menej oleja, menej lipidov a tukov ako Arabica. Ak si teda chcete pripraviť espresso s bohatou cremou, musíte dbať na dostatočne dlhú prípravu.

Keď sa spoločne s Best Coffee Distribution vrátime späť na začiatok k otázke, čo robí espresso skutočne dobrým, odpoveďou bude voda a kávové zrno. Toto sú dve hlavné ingrediencie, na ktoré musíme dbať pri vkladaní do kávovaru. Ak použijeme kvalitné produkty, tak aj pri menších chybách, ktorých sa môžeme pri príprave espressa dopustiť, vykúzlime kvalitnú šálku kávy.

Ilustračné foto
Zdroj: Best Coffee Distribution

Pri príprave treba dbať na tri základne a najdôležitejšie body:

  1. Brew ratio - pomer vody a čerstvo pomletej kávy. Od tohto závisí správne vyváženie chute. Aby káva nebula príliš slabá či silná. Ak si zvolíme pomer 1:2 znamená, že ak dáme do portafiltra 18 gramov kávy, tak v šálke budeme mať 36 gramov espressa.
  2. Brew time – čas, za ktorý požadovaný pomer dosiahneme. Toto závisí od hrúbky mletia zrna. Ak máme zrná pomleté na hrubo, väčšie množstvo vody pretečie cez kávu za kratší čas. Ak hovoríme o dobrom espresse, tak brew time je niekde medzi 25 až 35 sekundami.
  3. Teplota varu – všeobecne hovoríme, že 94 stupňov Celzia je ideálna teplota na prípravu espressa. Ak máme tmavšie praženú kávu, mali by sme pripravovať espresso pri nižšej teplote (92 stupňov Celzia) a zvoliť nižší pomer varenia. Svetlejšie pražená káva si vyžaduje vyšší pomer a vodu s teplotou 95 stupňov Celzia.

Aby sme dotiahli prípravu espressa do detailov, musíme spomenúť aj tampovanie. Zarovnávanie pomletej kávy v páke kávovaru. Dôležité je dbať na to, aby sme kávu utlačili rovnomerne. Tamper nesmie byť nijako naklonený, musíme ho držať kolmo na páku a tlačiť pokiaľ vytvoríme akési kompaktné ploché lôžko. Tak zaručíme, že voda pod vysokým tlakom pretečie rovnomerne cez kávu.

Príprava skvelého espressa je podľa Best Coffee Distribution kombináciou umenia a vedy. Žiada si to cit a vysokú dávku precíznosti toho, kto sa rozhodne pripraviť výnimočné espresso. Na to si treba vedieť vybrať zo širokej ponuky kávových zŕn. Best Coffee Distribution na svojom e-shope bestcoffee.sk ponúka to najlepšie zo sveta kávy a z ponuky si vyberú všetci milovníci kávy.

Ilustračné foto
Zdroj: Best Coffee Distribution