Amsterdam chce zahraničným turistom zakázať prístup do takzvaných coffeeshopov a tým im odoprieť možnosť nákupu hašiša alebo marihuany. Holandská metropola známa bohatým nočným životom chce opatrením zamedziť drogovej turistike, uviedla s odvolaním sa na vyhlásenie radnice agentúra DPA. Priepustku do coffeshopov dostanú podľa plánov mestskej rady odteraz len občania Holandska.

V krajine si možno v coffeeshopoch legálne kúpiť pre osobnú potrebu takzvané mäkké drogy, ako je hašiš a marihuana. Otvorené pritom majú tiež v súčasnom koronavírusovom lockdowne.

Faktický zákaz predaja drog v coffeeshopoch cudzím štátnym príslušníkom platí v Holandsku už teraz. Amsterdam však z tohto pravidla dostal výnimku potom, čo počet coffeeshopov výrazne obmedzil. Drogová turistika je v meste preslávenom kanálmi a úzkymi domami však aj tak na vzostupe, o čo sa podľa DPA najviac starajú návštevníci z Británie.

Podľa štúdií by opatrenie malo znížiť masový turizmus, ktorým holandská metropola dlhodobo trpí. Miestni sa sťažujú na vyľudňovanie centra v dôsledku vysokých cien nehnuteľností a napríklad tiež na nadmerný hluk spôsobený podnapitými turistami. Vlani mesto zakázalo v centre krátkodobé prenájmy bytov.