Hamburgerom a rôznym burgerom nerobia u nás podniky rýchleho občerstvenia svojou kvalitou príliš dobrú službu, takže ak počujete o reštaurácii, založenej na hamburgeroch, spozorniete. Čo to má byť? Potom, keď ju navštívite, zistíte, že aj na mletom mäse v žemli si môžete naozaj pochutiť – pretože je pripravené dobre.

Kde sme si teda na hamburgeroch naozaj pochutili? V nitrianskej reštaurácii American Burger House. Majitelia sa, ako uvádzajú v jedálnom lístku a na peknej webovej stránke, inšpirovali Amerikou a rozhodli sa dobré burgery robiť aj u nás. To znamená z kvalitného mäsa aj ďalších surovín a žemlí, ktoré podľa ich receptu pečie jedna malá nitrianska pekáreň.

Už keď vstúpite do reštaurácie, vidíte, že na kvalitu si tu potrpia (len ventilácia fungovala slabšie).  Priestor v ulici neďaleko nitrianeho centra je naozaj štýlovo zariadený. Že ste v podniku, kde hrá prím „americká“ strava naznačuje aj americká zástava na stene a fotografie z USA. Všetko je do detailu premyslené, ešte aj spôsob servírovania – v umelohmotných košíčkoch.

V jedálnom lístku nájdete niekoľko druhov burgerov, okrem klasických aj vo všelijakých možných variáciách, dokonca aj Bryndza, Veggie a Fit burger. Okrem nich aj Hot dogy a jeden druh sendviču a tiež kuracie krídelká a combá – teda burgery, či krídelká aj s prílohou, omáčkou  a nápojom. Medzi prílohami nájdete okrem klasických hranolkov aj surový zeler a mrkvu nakrájané na prúžky. Ak sa vám v ponuke ťažko orientuje, ochotná obsluha s výberom pomôže, spýta sa na preferencie, odporučí, povie, ktoré burgery sa najviac predávajú.

My sme si dali Blue cheese burger (5,49 eura), čo bola domáca sézamová žemľa,  hovädzie mäso, gorgonzola, Burger House omáčka, šalát, karamelizovaná cibuľka a domáca BBQ omáčka. Bol naozaj výborný, žemľa skutočne domáca, mäso kvalitné a kvalitne pripravené. To isté môžeme povedať o kuracích krídelkách Basic Buffalo wings (šesť kusov za 3,49 eura), na ktoré sme nakoniec dostali zľavu.

Pretože ako povedala slečna z obsluhy, boli malé, takže nám účtovali len polovičnú cenu. Ako prílohu sme si dali mrkvu a zeler s omáčkami. Bolo vidno, že boli úplne čerstvo nakrájané a na omáčkach – cesnakovej s bazalkou a medovo-horčicovej zase, že nie sú vytlačené z nejakej tuby, ale pripravené v reštaurácii. Namiesto dezertu sme si dali Jahodový koktail (2 eurá), dostali sme ubezpečenie, že nie je z prášku, ale z vanilkovej zmrzliny a jahôd, - na náš vkus mohol byť viac jahodový a menej vanilkový.

Keď si prezriete ponuku nielen v jedálnom, ale aj v nápojových lístkoch, hneď na prvý pohľad vidíte, že si tu potrpia na kvalitu a na nie tuctové veci – pivo je z jedného progresívneho slovenského pivovaru, kvalitné (a nie veľmi rozšírené) sú aj značky kávy aj čaju.

Takže – ak dostanete v Nitre a okolí náhodou chuť na burger, American Burger House je dobrá voľba. Navyše kvalita je tu za sympatické ceny. Zhodou okolnosti sme si asi dva dni po návšteve Nitry dali burger v jednom bratislavskom podniku a – bol o 30 percent drahší a podľa nás menej chutný. Pre tých, ktorým sa za burgermi do Nitry nechce, dobrá správa na záver – začiatkom októbra otvoria prevádzku v Bratislave.