Nijaké dve hlavné mestá v Európe nie sú tak blízko seba, ako Bratislava a Viedeň. Geograficky ich delí necelých 60 kilometrov. Súčasná korona kríza ale ukázala, že v niektorých oblastiach sú vzdialené tak, ako by išlo o dva vesmíry. Najmä čo sa týka pomoci gastronomickým prevádzkam, ktoré museli byť v rámci protikoronových opatrení dva mesiace zatvorené.

Pred pár dňami oznámila rakúska vláda, že špeciálne na pomoc gastronómii dá pol miliardy eur. Potom viedenská radnica schválila odpustenie poplatkov za zaberanie verejného priestranstva, kam patria aj terasy reštaurácií. Teraz prišlo mesto s ďalšími iniciatívami.

Poukážka pre každého

Najprv rozšírili otváracie hodiny populárnym viecham – tie mohli byť doteraz otvorené len od piatka do nedele a cez sviatky. Teraz, po to čo znovu otvorili po koronakríze, im viedenská radnica otváracie hodiny rozšírila – môžu mať otvorené denne, od 8.00 do 23.00 aby aspoň trochu minimalizovali straty z minulých týždňov.

Mesto sa tiež rozhodlo podporiť miestnu gastronómiu aj inak – každá viedenská domácnosť (spolu ich je 912 000) dostane od mesta poukážku na konzumáciu vo výške 25 EUR (jednočlenná domácnosť), alebo 50 EUR (viacčlenná domácnosť). Tú môžu využiť v ktoromkoľvek z podnikov na území mesta.

Podľa viedenského primátora Michaela Ludwiga je vo Viedni 6 500 podnikov, od nóbl reštaurácií až po obyčajné „krčmy“, ktoré zabezpečujú prácu pre 60 000 ľudí a ich ročné tržby sú 1,4 miliardy EUR. „Touto akciou chceme ukázať, že bojujeme o každý podnik a každé pracovné miesto,“ povedal na tlačovej konferencii pre rakúske médiá.

Poukazy dostanú Viedenčania poštou, využiteľné budú od júna do septembra a mesto táto forma podpory vyjde 40 miliónov EUR. Zámerom mesta je takto podporiť miestnych gastronómov v čase, keď tu chýbajú turisti. Podľa viedenského primátora má byť „poukážková iniciatíva“ doplnkom štátnej pomoci. Podľa viceprezidenta viedenskej hospodárskej komory Hansa Arsenovica je dôležité robiť okrem pomoci, ktorú poskytuje vláda, aj takéto opatrenia, ktoré majú účinok hneď.

Rakúska vláda otvorila reštaurácie v piatok 15. mája, otváracie hodiny môžu mať do 23.00, pri stole môžu sedieť maximálne štyria ľudia, rozostupy medzi stolmi musia byť meter a hostia môžu sedieť v interiéri aj na terase. Pre porovnanie - slovenské gastronomické podniky môžu byť otvorené už od stredy 6.5., ale za podstatne prísnejších podmienok – hostia môžu sedieť len po dvoch, len na terasách s odstupmi stolov dva metre a otváracie hodiny sú do ôsmej večer.

Ani odpustenie poplatkov

Čo sa týka bratislavských podnikov, tie sa zatiaľ nedočkali a mnohé sa asi ani nedočkajú ani odpustenia poplatkov za zabratie verejného priestoru, ktoré odsúhlasili aj niektoré slovenské mestá.

S podobným návrhom síce prišiel aj bratislavský primátor Matúš Vallo, ale ide len o podniky, ktoré sa nachádzajú na pozemkoch mesta. Lenže väčšina reštaurácií, napríklad v Starom Meste sa nenachádza na nich, ale na pozemkoch Starého Mesta. Jeho starostka Zuzana Aufrichtová sa na sociálnych sieťach vyjadrila, že Staré Mesto o príjem z dane za zaujatie verejného priestranstva  prísť nemôže.

 Z celkového rozpočtu mestskej časti 28 miliónov EUR tvoria podľa nej tieto poplatky milión EUR. Preto môžu odpustiť maximálne polovicu. Podľa nej by mal gastronómom pomôcť aj magistrát a preplatiť im 25 percent z dane, ktorú majú platiť Starému Mestu, alebo inej mestskej časti.

Bratislavské Staré Mesto poplatky za terasy neplánuje zrušiť.
Zdroj: Jarmila Horváthová