Miliarda dolárov – toľko nechali návštevníci New Yorku minulý rok u svojich hostiteľov prostredníctvom platformy Airbnb, ktorá  sprostredkúva ubytovanie „na súkromí“. V Big Apple sa takto ponúka ubytovanie v 46 000 izbách, bytoch a domoch. To však môže byť čoskoro minulosťou. Minulý piatok podpísal guvernér štátu New York Andrew Cuomo nariadenie, podľa ktorého sa krátkodobý prenájom bytov a domov (kratší ako 30 dní) bude trestať pokutami od 1000 do 7500 dolárov, čo najviac ovplyvní najmä ich prenájom cez Airbnb. Trestné je už akékoľvek zverejňovanie a promovanie takýchto ponúk. Povolený je len krátkodobý prenájom izieb v bytoch alebo domoch, v ktorých ich majitelia bývajú.

Prenajímať byty a domy na menej ako 30 dní, sa v New Yorku nemôže už od roku 2010, ale doteraz toto nariadenie nikto nekontroloval, nepokutoval (a teda ani nedodržiaval). To, že sa bude pokutovať, a dokonca sa nemôžu krátkodobé prenájmy ani promovať, je novinka.

Samotné Airbnb to síce priamo finančne neovplyvní, jeho prevádzkovatelia sa však obávajú, že hrozba pokút výrazne zníži počet poskytovateľov ubytovania a tým aj ich biznis. Hodnota Airbnb sa odhaduje na 30 miliárd dolárov a New York patrí medzi mestá s najväčším počtom bytov a domov na prenajímanie. Každý z nich je priemerne prenajatý 36 dní v roku a jeho majiteľ si takto prilepší ročne cca o 5 300 dolárov. Úradníkom sa ale nepáči, že tým, že majitelia byty alebo domy využívajú na krátkodobé prenájmy turistom, vlastne zhoršujú bytovú situáciu v New Yorku. Zástancovia platformy zase protiargumentujú, že počet týchto bytov je minimálny a že vlastne rozširujú takto ubytovanie pre návštevníkov veľkomesta o lacnejšie možnosti, keďže priemerná cena hotelového ubytovania ďaleko presahuje 250 dolárov.  

Airbnb podniká proti nariadeniu právne kroky, či uspeje, je ale otázne. Už pred prijatím nariadenia sa start up snažil o kompromisy, napríklad ponúkal, že každý ubytovateľ môže ponúkať na prenájom len jeden byt alebo dom. Ponúkal aj zriadenie hotline, kde by sa mohli susedia sťažovať napríklad na rušenie pokoja, ktorého pôvodcom by boli hostia v prenajímanom byte. Po troch sťažnostiach by ho už majiteľ nemohol cez portál prenajímať.

New York nie je zďaleka prvým mestom, kde naráža tento typ ubytovania na problémy. Ťažkosti má napríklad v Berlíne, kde nesmie byť ubytovanie cez takéto portály ponúkané bez špeciálneho povolenia. Súdne spory vedie platforma s mestami Santa Monica a Anaheim a ani v mieste svojho vzniku, v San Franciscu to nie je oveľa lepšie. Tu vedie právnický spor kvôli tomu, že prenajímatelia bytov sa musia oficiálne prihlásiť úradom.