Koľkokrát ste boli za posledný rok v kostole? Ak by ste to náhodou nevedeli, opýtajte sa farára. Možno si o tom vedie evidenciu. Tak ako ten z amerického mestečka Salem, ktorý má o svojich farníkoch podrobné záznamy. V 17. storočí fungovali v Saleme hliadky, ktoré prečesávali počas bohoslužieb mesto, a robili si poznámky o ľuďoch, ktorí boli doma, pracovali alebo oddychovali.
Napríklad hlavná postava divadelnej hry Salemské bosorky farmár John Proctor bol na omši za posledných 17 mesiacov 26 krát. Je to veľa alebo málo? Podľa pastora Parrisa rozhodne málo. Ale dosť na to, aby bol John Proctor v očiach pastora či súdu vnímaný ako nedôveryhodný človek náchylný na spriahnutie sa so satanom.
Slabá návštevnosť kostola nebola jediným prehreškom, ktorý mohol pred tristo rokmi človeku v Saleme skomplikovať život. Ak ste napríklad niekomu predali prasatá a tie do pár dní zdochli, boli ste obvinení z bosoráctva. Súd si nepoložil otázku, či sa o ne ich majiteľ dobre staral.
Bosorky a komunisti
Divadelnú hru Salemské bosorky, ktorá je jeho najoceňovanejšou a najhrávanejšou, napísal americký dramatik Arthur Miller pred 70 rokmi, počas Studenej vojny, keď v USA prebiehal hon na politicky nepohodlných občanov. Podpísaný podeň bol senátor Joseph McCarthy, ktorý cez Výbor pre neamerickú činnosť vyšetroval a obviňoval najmä ľudí z filmového priemyslu zo sympatií ku komunizmu a ľavici.
Tento hon išiel ruka v ruke s udávaním kolegov medzi umelcami, zákazom činnosti či falošnými alebo vynútenými priznaniami. Komisia vyšetrovala aj samotného Arthura Millera, ktorý bol v tom čase manželom herečky Marilyn Monroe. Jeden z členov komisie bol vraj ochotný stiahnuť obvinenie výmenou za spoločnú fotku s Marilyn.
Arthur Miller sa v jednej zo svojich najlepších hier vrátil do 17. storočia, hon na ľavičiarov nahradil vtedy aktuálnym honom na bosorky. Jeho divadelná hra Salemské bosorky navyše vychádza zo skutočných udalostí, ktoré sa stali v meste Salem pri Bostone v štáte Massachusetts v roku 1692. Výsostne aktuálna je však aj dnes. Obzvlášť v spoločensko-politickom kontexte.
Priznať sa alebo umrieť
Významná časť inscenácie Salemské bosorky sa odohráva na súde. Aj tu možno vnímať istú paralelu so súčasnosťou, hoci hovoriť en bloc o procesoch so sudcami, policajtmi, vyšetrovateľmi či inými vysokými predstaviteľmi moci ako o politicky motivovaných, je diskutabilné. Paralela spočíva primárne v inom.
Aj dnes v zásade môže hocikto o hocikom šíriť napríklad cez internet klamstvá, fanatizovať dav či rozsievať nenávisť. Ľudia sa prestávajú riadiť rozumom a uveria čomukoľvek. Dogmatizmus a náboženské ideológie sa opäť snažia dostať na piedestál.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?