Jedným z trendov tohto roka je podľa cestovnej kancelárie Pelikán jednoznačne vyšší záujem o skoršie rezervácie dovoleniek. Ten sa prejavuje aj na častejšom využití takzvaných first moment ponúk a zliav. „Po zlých skúsenostiach dovolenkárov s last minute ponukami v posledných dvoch rokoch, kedy sa často stretávali s limitovanou ponukou a nízkymi zľavami, ide o pochopiteľnú a rozumnú reakciu,“ tvrdí Pavol Mladý, Operations Director cestovnej kancelárie Pelikán. Podľa neho však existuje aj niekoľko iných, dôležitých dôvodov, ktoré hovoria v prospech skoršej rezervácie dovolenky.
K.O. pre last minute v prvom kole
Takmer všetky cestovné kancelárie pôsobiace na slovenskom trhu začali s predajom dovoleniek pre leto 2019 skôr. Výnimkou nebol ani Pelikán a najmä kvôli tomuto rozhodnutiu už niekoľko mesiacov pozoruje trend v podobe dvojciferného rastu predaja first moment pobytov. „Veľmi obľúbené hotely v Grécku či Španielsku v uplynulých dvoch rokoch prvýkrát hlásili úplnú obsadenosť niektorých termínov až vo februári alebo marci daného roka. Teraz nám ale začali takzvané „stop sales“ upozornenia pre leto 2019 posielať už v priebehu októbra a novembra 2018,“ uviedol Mladý.
Hoci aktuálne first moment ponuky cestovných kancelárií už zväčša nedosahujú úroveň zliav z konca minulého a začiatku tohto roka, aj počas februára a marca 2019 by mali byť v porovnaní s očakávanou ponukou last minute pobytov stále výhodnejšie.
„Tiež platí, že pre odlety zo Slovenska bude k dispozícii menší počet lietadiel obsluhujúcich letné dovolenkové destinácie, keďže hlavný letecký dopravca pôsobiaci na našom trhu, spoločnosť Travel Service, plánuje stiahnuť tretinu svojich lietadiel do zahraničia,“ vysvetlil Mladý. Dodal, že tento výpadok s najväčšou pravdepodobnosťou nebude v plnej miere nahradený inými dopravcami. Všetky spomenuté argumenty sú tak podľa neho dôkazom, že first moment pobyty budú mať nad ich last minute verziami opäť navrch. Či už v podobe výšky zľavy, alebo šírky ponuky a služieb.
Začarovaný kruh Stredomoria
Ďalším dôležitým faktorom pri výbere tohtoročnej letnej dovolenky bude podľa Jozefa Rybára, PR Managera cestovnej kancelárie Pelikán, najmä voľba vhodného termínu. Ten v posledných rokoch často ovplyvňuje aj takzvaný low cost turizmus. „Obľuba cestovania s čo najnižším možným rozpočtom rastie úmerne s počtom extrémne lacných leteckých spojení a ubytovacích zariadení, ktorým sa darí práve v najatraktívnejších destináciách,“ povedal Rybár. Lokality ako španielska Barcelona, Malorka, talianske Benátky a mnohé iné sa tak podľa jeho slov dostávajú do začarovaného kruhu.
„Počet turistov síce rastie, čo miestnym komunitám prináša nemalé finančné prostriedky, ale ich komfort úmerne klesá práve kvôli preľudnenosti. Nehovoriac o tom, že pri turistoch hovoríme o dočasnom znížení komfortu, no pre miestnych obyvateľov ide o permanentný, v ich očiach naozaj každodenný problém,“ vysvetlil Rybár. Navyše, príjmy z lokálnych turistických daní a poplatkov často neputujú do rúk samospráv, ktoré by z nich mohli financovať rôzne protiopatrenia. Deje sa tak najmä kvôli alternatívnym prenájmom nehnuteľností, čo spomínaný začarovaný kruh ešte viac uzatvára.
„Low cost cestovanie, paradoxne, ale naozaj často, dokáže tiež zaplniť kvalitnejšie 4- či 5-hviezdičkové hotely,“ doplnil Mladý. Podľa neho si niektorí nízkonákladoví turisti ušetrené peniaze za letenky kompenzujú práve kvalitnejším ubytovaním. Tento jav potvrdzujú aj viaceré prieskumy. Napríklad, v susednej Budapešti ho pomerne presne zmapoval prieskum spoločnosti KPMG. Na konci dňa to znamená, že beztak preplnené stredomorské destinácie sa plnia turistami ešte viac.
Poplatky, poplatky, poplatky
Čoraz častejšie sa preto diskutuje o spôsoboch, ktorými najnavštevovanejšie stredomorské lokality plánujú obmedziť počty turistov. Miestni politici uvažujú najmä nad rôznymi podobami mýta, ktoré by sa dotýkalo plošne všetkých návštevníkov, čiže nie iba tých, ktorí v ich samosprávach prenocujú. Preľudnenosť je totiž príčinou ďalších, často omnoho vážnejších či akútnejších problémov.
„Za všetky stačí spomenúť čoraz väčšie znečistenie a stúpajúcu kriminalitu, ktoré volení zástupcovia, nemôžu prehliadať,“ doplnil Rybár s tým, že správnym načasovaním pobytu sa aj kvôli týmto dôvodom dajú ušetriť nielen peniaze, ale aj starosti a sklamanie.
Jeho tvrdenie platí o to viac, ak by spoplatnenie vstupu do preplnených lokalít či miest malo zostať na úrovni aktuálnych poplatkov za prenocovanie. Tie sa pohybujú rádovo v jednotkách eur za osobu na noc. Výsledkom by teda bolo, že i keď by turisti zaplatili opäť o čosi viac, problémy destinácie, ktoré spôsobuje ich enormný záujem o ňu by to nevyriešilo.
Riešenie? All inclusive mimo sezóny
„Zatiaľ našťastie stále platí, že nie všetky stredomorské destinácie sú vyslovene preplnené a aj vo vychytených destináciách sa dajú zvoliť pokojnejšie miesta,“ ozrejmil Mladý s tým, že ani v plnších lokalitách zvyčajne nie je v kvalitnejších zariadeniach alebo pri all inclusive formách dovolenky problém s miestom na pláži či v reštaurácii
„Kto chce mať ešte väčšiu istotu pokojnej dovolenky a zároveň by rád ušetril, veľmi dobrou voľbou v Stredomorí je dovolenka v druhej polovici mája a na začiatku júna, prípadne na konci septembra a v prvej polovici októbra,“ uzavrel Mladý s odôvodnením, že v južnej časti Stredomoria panuje príjemné teplé počasie aj v týchto netradičných termínoch. Ceny pobytov, služieb a návštevnosť sú ale podľa neho oveľa nižšie ako počas hlavnej letnej sezóny.
Zdroj: Spoločnosť pelicantravel.com, prevádzkovateľ portálu Pelikan.sk