Na svet prišiel 23. augusta 1868 v rodine slovenských národovcov (otec bol spoluzakladateľom Matice slovenskej) v Turej Lúke, ktorá je dnes súčasťou Myjavy.
Pretože v roku 1891 začal pracovať u architekta Michala Urbánka vo Vsetíne i medzi tamojšími českými vlastencami, ktorí chceli mať z kúpeľov Luhačovice na Morave český protipól nemeckému spoločenskému a kultúrnemu vplyvu v západných Čechách.
Slovák na Morave
Na Morave D. S. Jurkoviča pokladali aj za svojho. Pripravil regulačný plán i viacero moravským ľudovým umením inšpirovaných rázovitých luhačovických kúpeľných stavieb, turistických ubytovacích a reštauračných objektov na valašskom vidieku a ako architekt sa usadil a uspel aj v tvrdom konkurenčnom prostredí priemyselného Brna a projektoval aj pre klientov z Česka.
Jurkovičova vila Zdroj: Ján Blažej
Do štvorice verejnosti prístupných výnimočných víl pre tamojších bohatých priemyselníkov z obdobia moderny, secesie i medzivojnovej avantgardy patrí popri vile Tugendhat, zapísanej do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného bohatstva UNESCO, vile rodiny Löw-Beer, vile Stiassni aj Jurkovičova vila. (Z nej prinášame fotografie).
Architekt si ju v roku 1906 na úpätí Wilsonovho lesa vybudoval ako príbytok pre seba, manželku a troch synov. Publikácia Brněnské vilové kvarteto, ktorú vydalo Múzeum mesta Brna, uvádza, že okrem toho, že jedinečným spôsobom v nej spája prvky britskej a viedenskej moderny s folklórnymi inšpiráciami, zaujme aj konštrukčným riešením.
Jurkovičova vila Zdroj: Ján Blažej
Návštevníkov upozorňujú, že hlavným stavebným materiálom je kameň, drevo a korok, hrazdené steny s korkovou izoláciou, vyplnené utlačenou zmesou škvary, piesku a hydraulického vápna. Hosť vchádza do reprezentačnej spoločenskej časti s halou a miestností pre rodinu izbou služobnej. Na prvom poschodí bola architektova pracovňa a izba pre hostí.
Zdroj: Ján Blažej
V starostlivosti Moravskej galérie
Nádhernú malebnú vilu Jurkovičovci obývali iba trinásť rokov, pretože sa rozhodli vrátiť na Slovensko do Bratislavy, kde žil do roku 1947. Bol vládnym komisárom pre zachovanie umeleckých pamiatok na Slovensku a zastával aj ďalšie funkcie a projektoval.
Brnianska vila prešla viacerými rukami, prestavbami ,až v roku 2006 ju získala Moravská galéria. Tá sa o ňu príkladne a s úctou postarala, veľkoryso zrekonštruovala a dala vytvoriť repliky interiérovej výbavy, ktorá sa nezachovala. Od roku 2011 je tam stála expozícia Dušan Jurkovič – Architekt a jeho dom. Nielen v Brne, ale aj na Valašsku a v ďalších regiónoch na D. S. Jurkoviča a jeho dielo radi upozorňujú. My si významných rodákov tak neceníme.
Jurkovičova vila Zdroj: Ján Blažej