Švédska automobilka Saab môže spolu s holandským majiteľom Spyker Cars čoskoro opäť naplno vyťažiť výrobné haly. Firma podpísala memorandum o porozumení s čínskou spoločnosťou Pangda Automobile Trade, na základe ktorého by mala získať finančnú injekciu v celkovej výške viac ako 110 miliónov eur. Manažment Spykeru verí, že investícia uchráni automobilku pred krachom a mala by zaistiť dostatok peňazí na jej financovanie počas stredne dlhého obdobia. Spyker o tom informoval v pondelok na svojich internetových stránkach.

Podľa podmienok dohody získa Pangda 24-percentný podiel vo firme Spyker, za ktorý zaplatí 65 miliónov eur. V prepočte na jednu akciu to vychádza na 4,19 eura. Je to cena váženého priemeru hodnoty akcií za posledných desať dní obchodovania. Navyše sa obe spoločnosti dohodli na tom, že čínsky koncern nakúpi vozy značky Saab v hodnote 45 miliónov eur.

Aj keď transakciu musia ešte schváliť viaceré regulačné orgány, podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Viktora Mullera by to nemal byť problém. Pangda je totiž distribútor vozidiel a nie ich výrobca, preto by prepojenie ich aktivít nemalo mať na fungovanie trhu výrazný vplyv.

V. Muller tiež potvrdil, že Pangda ako distribútor nepotrebuje povolenie od regulátorov na predaj áut značky Saab na čínskom trhu. Obchod sa snaží uzatvoriť čo najskôr, aby mohol získať už v predstihu 30 miliónov eur. Takúto sumu sa Pangda chystá poskytnúť vopred, aby sa Saab mohol opäť postaviť na vlastné nohy.

„Obe strany sú presvedčené, že partnerstvo medzi Saab Automobile a firmou Pangda umožní vytvoriť silný biznis najskôr v oblasti distribúcie a následne aj výroby vozidiel značky Saab v Číne,“ povedal V. Muller pre agentúru Reuters.

Spyker sa spája s Pangdou po tom, čo stroskotala iná dohoda s čínskou skupinou Hawtai Motor Group, ktorá mala zaplatiť za takmer 30-percentný podiel vo firme 120 miliónov eur. Ďalších 30 miliónov eur plánovala poskytnúť vo forme konvertibilnej pôžičky so šesťmesačnou splatnosťou. Hovorilo sa aj o akvizičnom zámere pôvodom švédskej automobilky Volvo Cars, ktorú v súčasnosti vlastní ďalší čínsky koncern Zhejiang Geely Holding Group. Volvo však poprelo, že by sa Saab snažilo získať.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com