Automobilka Nissan Motor dnes na internete predstavila nový elektromobil, ktorý jej má pomôcť vymaniť sa zo straty. Podľa zdrojov agentúry Reuters ale firma, ktorá stále pociťuje dopady škandálu vo svojom vedení, spočiatku počíta so slabším odbytom.

Na čínskom trhu, ktorý je najväčším odbytiskom automobilov na svete, ale bude Nissan čeliť silnej prítomnosti amerického výrobcu elektromobilov Tesla. Elektrické automobily tvoria jadro štvorročného plánu firmy pre návrat k zisku. Dnes predstavený automobil Ariya označil šéf automobilky Makoto Učida za „vlajkovú loď nového Nissanu".

Do roku 2023 spoločnosť plánuje uviesť na trh viac ako osem nových elektrických modelov a najväčšie očakávania má práve od Číny. Čínska vláda ponúka štedré stimuly pre záujemcov o vozidlá do určitej ceny. V krajine sa vlani predalo viac ako 20 miliónov automobilov, zatiaľ čo v Spojených štátoch okolo 17 miliónov.

Nissan Motor sa v uplynulom finančnom roku kvôli nižšiemu predaju prvýkrát po 11 rokoch prepadol do straty. Čistá strata za rok do konca tohto marca predstavovala 671,22 miliardy jenov v porovnaní so ziskom 319,14 miliardy jenov v predošlom roku.