Prvý úsek cesty vo Focuse RS bol v znamení diaľnic. Auto obmedzené nevhodným teritóriom a zviazané diaľničnými limitmi nemalo veľa možností ukázať, čo je v ňom skryté. Etapa z Bratislavy na pumpu pri dedine Tekovské Nemce naozaj nepôsobila blahodárne na predvádzanie schopností.

Najzaujímavejšie bolo zrýchlenie na limitné rýchlosti a v režime Sport strieľanie do výfuku. Vznikol však nápad na experiment. Ak vodič ide presne podľa predpisov, dokáže byť Focus RS úsporný? Záver je, že v rámci možností áno, s autom dosahujúcim 257 kW (350 k) sme dokázali spraviť priemernú spotrebu 9,1 litra. Len pohodlnosť v tomto prípade nepatrí do základného slovníka.

Focus RS používa pohon všetkých kolies Ford Performance AWD, ktorý má možnosť voľby režimov Normal, Sport, Track a Drift. V zákrutách s ním dokáže Focus RS zvládnuť preťaženie až 1g. Najzaujímavejšie je implementovanie režimu Drift, ktoré z auta robí pretáčavé monštrum s efektnými schopnosťami, ale zároveň je výbornou zbraňou na cesty mimo mesta. Tretí Focus RS je prvým, ktorý nie je predokolkou a nadväzuje tak na štvorkolkovú históriu Escortu RS Cosworth, ale s technológiami 21. storočia.

Ford AWD Experience 2017 (3) Zdroj: jmr

Presadnutie na pumpe znamenalo presun do úplne inej kategórie. Nový Ford Edge láka na biturbo naftový motor a na komfort. V rukách okamžite cítite, že auto nie je práve z tých malých. Viac ako dve tony prevádzkovej hmotnosti sa zakryť nedokážu.

Pri akýchkoľvek presunoch však cítite podvedomú bezpečnosť. Lenže najviac vnímate ticho. Edge má sériovo systém eliminujúci hluk akustickými protivlnami z reproduktorov. To znamená, že len občas sa k ušiam dostane trochu drsnejší chod naftového motora.

Ďalšia výmena vozidiel v rezorte Salamandra priniesla inovovaný Ford Kuga. K najväčším zmenám inovovaného kusu patrí predná časť a zadná časť. Tie sú zrejmé na prvý pohľad. Avšak vnútri je najnovší systém SYNC3, ktorý je výrazným krokom vpred oproti dvojke. A dá sa ovládať hlasom, teda ak máte dobrú češtinu.

Ford AWD Experience 2017 (5) Zdroj: jmr

Miesto oddychu na Víglašskom zámku šli niektorí, vrátane nás, fotiť práve najnovší model, Edge. Presuny v okolí Očovej potvrdili, že auto je príjemný spoločník, ktorému by sa však hodilo viac výkonu a viac stupňov prevodovky. Výkon biturba 154 kW (210 k) a šesť stupňov automatu sú veľmi vyváženou kombináciou, ale hmotnosť nepustí.

Cesta naspäť zase znamenala Edge, s výbavou Titanium miesto Sport. To znamená zvonka najmä iné nárazníky, iné koncovky výfukov a o palec menšie disky. Prestriedanie v strede nás posadilo do S-Maxu. Veľké MPV s pohonom všetkých kolies pôsobilo celou cestou stabilne a vyrovnane. Ani voči jednému z vozidiel sa nedajú vzniesť žiadne výrazné námietky. Počas 60-100 kilometrov fungovali všetky presne podľa očakávaní. Len pohon všetkých štyroch kolies by preverili horšie poveternostné podmienky.

Ford Edge, rovnako ako aj Kuga, Mondeo a S-Max používa pohon všetkých kolies s rozdelením krútiaceho momentu cez elektromagnetickú medzinápravovú spojku. Systém monitoruje priľnavosť každých 16 milisekúnd a dokáže posunúť až 100 percent krútiaceho momentu na zadnú nápravu. V praxi je s ním dokonca zábava na snehu, kedy sa dá pri naozaj agresívnom zaobchádzaní s plynom dostať auto do kontrolovaného pretáčavého šmyku. Systém inak nepodporuje manuálnu voľbu režimov, funguje stále. Primárne je však Edge, ako aj ostatné modely, predokolkou.

Ford AWD Experience 2017 (7) Zdroj: jmr