Najväčšia európska automobilka Volkswagen plánuje veľké investície.  Dozorná rada automobilky dnes potvrdila, že v rokoch 2012 až 2016 celkovo presiahnu 62 miliárd eur. Podľa slov generálneho riaditeľa automobilky Martina Winterkorna pôjde o rekordnú sumu investícií s cieľom vybudovať z Volkswagenu najväčšiu a najlepšiu automobilku na svete z ekonomického i ekologického hľadiska. Na začiatku roka sa hovorilo o približne 54 miliardách eur investícií.

Dlhodobý cieľ vedenia koncernu – byť najväčšou automobilkou na svete do roku 2018 a predávať ročne 10 miliónov vozidiel - sa tak stáva reálnejším. Volkswagen na tejto ceste musí prekonať konkurentov japonskú Toyotu a americký General Motors, ktorí boli so svojou produkciu v minulom roku pred ním. V kategórii výlučne osobných automobilov bol Volkswagen už svetovou dvojkou v tesnom závese za Toyotou, ktorá vyrobila 7,27 milióna kusov.

Podiel kapitálových investícií v pomere k ročným tržbám bude v nasledujúcich rokoch dosahovať u Volkswagenu šesť percent, čo je o bezmála polovicu nad priemerom v autobrandži.  Z celkovej investovanej sumy Volkswagenu pohltia najviac, až 50 miliárd, eur investície do nehnuteľností, nových závodov a technologických zariadení. Viac ako polovicu z tejto sumy vedenie automobilky plánuje zrealizovať na domácom trhu, čo posilní pozíciu Nemecka ako významného hráča vo výrobe áut a motorov vo svete. Krajina bola podľa údajov Medzinárodnej organizácie výrobcov automobilov (OICA) v minulom roku po Číne, Japonsku a USA štvrtým najväčším globálnym producentom s 5,9 milióna automobilmi.

Prameň: OICA

Modernizácia a nová produkcia čaká aj závody v nemeckom Wolfsburgu a Emdene. Okrem nových modelov sa Volkswagen chystá posilniť aj výrobou hybridných a elektrických motorov z domácej produkcie. Zvyšok investícií bude smerovať do výskumu a vývoja vrátane finančných investícií.

V zahraničí budú smerovať investície najmä do Číny, kde v rámci spoločných čínskych podnikov Volkswagen preinvestuje v nasledujúcich piatich rokoch 14 miliárd eur. V súčasnosti má Volkswagen v krajine deväť závodov, ktoré plánuje rozšíriť na jedenásť. Vo svete má nemecká automobilka spolu 62 závodov, kde zamestnáva približne 400-tisíc pracovníkov.

V prvom polroku predal Volkswagen vo svete prvýkrát v histórii štyri milióny automobilov a za celý rok sa rysuje historické prekonanie osemmiliónovej méty, medziročne o desatinu viac. Úspechy žne nemecká značka okrem domáceho trhu najmä v Číne, v Južnej Amerike, USA, východnej a západnej Európe. Najviac predaných vozidiel má vlajková značka VW, ktorá si v prvom polroku prvýkrát v dejinách automobilky našla viac ako 2,5 milióna zákazníkov, čo je medziročne o 12 percent viac.  Rekordné čísla hlásia aj značky Audi a Škoda patriace do VW Group.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP