Osobitná registračná daň na automobily, ktorú vláda pôvodne chcela uvaliť na luxusné vozy, sa zrejme bude vzťahovať aj na autá strednej triedy. Nový poplatok by mal zaťažiť všetky vozidlá s výkonom motora od 80 kilowattov. To by postihlo napríklad aj výkonnejšie verzie automobilu Škoda Octavia, ktorá je najpredávanejšou značkou na Slovensku. Napísali to dnes Hospodárske noviny.

Registračná daň sa podľa návrhu ministerstva financií bude pohybovať od 167 do 2 997 eur. Jej zavedenie je súčasťou opatrení na ozdravenie verejných financií. „Pri nastavení výšky poplatkov sme vychádzali z princípu, že čím vyšší výkon auto má, tým vyšší poplatok by mal byť zaplatený pri prvej registrácii,“ uviedol hovorca ministerstva financií Radko Kuruc.

Registračná daň sa má vzťahovať na približne 70-tisíc vozidiel ročne, a to nielen na nové vozidlá, ale aj na ojazdené autá dovážané zo zahraničia. Štát by z novej dane mohol získať viac ako 31 miliónov eur ročne. Jej zavedenie sa očakáva už tento rok, nová daň podľa predajcov áut výraznejšie zmeny na trhu nespôsobí. Najväčší záujem v krajine je vraj o autá s výkonom motora do 77 kilowattov, ktoré registračnej dani rovnako ako elektromobily a hybridné vozidlá podliehať nebudú.

Osobitný registračný poplatok na autá zaviedli podľa denníka dve desiatky európskych štátov. Napríklad vysoká sadzba poplatku v susednom Maďarsku údajne spôsobila, že Maďari si autá začali registrovať v zahraničí.

Ilustračné foto na titulke - ŠKoda Auto