Vectra má najlepšie roky dávno za sebou. Opel preto uzatvára jej kapitolu. Proti Passatu či Mondeu nasadzuje celkom novú zbraň – Insigniu.

Nástupkyňa Vectry mení azda všetko, čo sa dá – od techniky až po názov a logo. Meno si požičala od štúdie atraktívneho kupé Insignia, predstavenej v Ženeve v roku 2003, a na prednej maske nesie reštylizovaný blesk umiestnený v honosnej chrómovej lište.

Spojitostí s konceptom je však viac. Aj sériová podoba prichádza s módnou športovou siluetou a efektným bočným prelisom, ktorý sa má stať neskôr novým štylistickým prvkom všetkých modelov z Russelsheimu.

Väčšia a luxusnejšia

Fakt, že Insignia sa rodila na čistom hárku papiera a s veľkými ambíciami, potvrdzujú už jej rozmery. Sedan aj päťdverový liftback majú na dĺžku 4 830 milimetrov, čo je 22 centimetrov navyše (!) oproti minulosti a na chlp presne toľko, koľko meria velikán triedy – Ford Mondeo.

Na šírke pribudlo šesť a na výške štyri centimetre. Mohla by si tak získať aj zákazníkov z vyššej triedy.

Okrem rozmerov a skutočne atraktívneho dizajnu má na to aj iné predpoklady. S výnimkou základných verzií je totiž možné objednať Insigniu s aktívnym podvozkom FlexRide, meniacim charakteristiku pruženia v závislosti od okamžitých podmienok. Okrem toho umožňuje manuálny výber dvoch prídavných módov, luxusného Tour a športového Sport.

Konečne 4x4

Insignia doháňa náskok konkurencie aj v pohone oboch náprav. Systém Adaptive 4x4, zabezpečujúci permanentný pohon, môže byť dokonca vybavený zadným diferenciálom eLSD s elektronicky riadenou svornosťou.

Ten dokáže meniť prenos hnacieho momentu aj medzi jednotlivými kolesami tak, aby zadné lepšie kopírovali stopu prednej nápravy.

Pod kapotou prichádza Insignia so siedmimi alternatívami. Všetky štyri benzínové motory prešli modernizáciou. Základná jednašestka má výkon zvýšený zo 77 na 108 kW.

Štvorvalec 2,2 Ecotec nahradil preplňovaný dvojliter 2,0 s výkonom až 162 kW. Na vrchole pyramídy stojí vidlicový šesťvalec 2,8 Turbo, ktorého výkon posilnil o 33 kW na konečných 191.

To už zodpovedá štandardom vyššej triedy. Za úplne nový považuje Opel aj dieselový dvojliter 2,0 CDTi, ponúkaný v troch výkonových variantoch od 81 do 118 kW. Okrem motorizácií 1,6i, 1,8i a najslabšieho dieselu je pre všetky ostatné motorizácie pripravená šesťstupňová automatická prevodovka.

Číta aj značky

V interiéri došlo doslova k revolúcii. Fádnosť a strohosť Vectry sú minulosťou. Línie palubnej dosky prerastajúce do výplne dverí pôsobia priam futuristicky.

To podporuje aj kontrastné červené podsvietenie prístrojov a stredového panelu. Na palube je niekoľko nových elektronických pomocníkov.

Systém Opel Eye dokáže nielen sledovať jazdný pruh a upozorniť vodiča na jeho opustenie, ale dokonca čítať dopravné značky obmedzujúce rýchlosť a zakazujúce predbiehanie.

V týchto úsekoch sa maximálna povolená rýchlosť zobrazuje na palubnej doske. V bezpečnostných technológiách figurujú aj adaptívne svetlá AFL s deviatimi režimami.

Navigačný systém dostal moderné 3D zobrazenie a audio aparatúra vstupy pre iPod a iné pamäťové zariadenia. Do predaja sa Insignia dostane najskôr na jeseň.

Foto - Opel