Svetové auto roka 2018

Volvo s modelom XC60 získalo prvenstvo. Hviezdilo v sekciách vnútorného prostredia, bezpečnosti a dôležitosti na trhu (aj keď tu ho predbehol Nissan Leaf). Na druhej priečke skončil Range Rover Velar a na tretie miesto si pripísala Mazda CX-5.

Svetové auto roka 2018 - Volvo XC60 Zdroj: jmr

Svetové luxusné auto roka 2018

Vavríny medzi luxusnými vozidlami získalo nové Audi A8. Môžu za to rovnaké čiastkové hodnotenia ako v prípade celkového víťaza. V kategórii je však zaujímavé, že na prvých troch miestach sa umiestnili koncernové autá, keďže A8 za sebou nechala Porsche Cayenne a Panamera.

Svetové luxusné auto roka 2018 - Audi A8 Zdroj: Martin Ofúkaný Automotive Photography

Svetové športové auto roka 2018

Prvé miesto medzi športovo ladenými vozidlami putovalo znova do Nemecka, konkrétne do Mníchova. Pripísala si ho nová generácia BMW M5 s kódom G30. Len pre pripomenutie, dosahuje výkon 442 kW (600 k). Druhé miesto má japonský Lexus LC 500 a tretie tiež Japonec, Honda Civic Type-R.

Svetové športové auto roka 2018 - BMW M5 Zdroj: jmr

Svetové ekoauto roka 2018

V tejto kategórii určite nikto nečakal prekvapenie. Nedávno vyšla do sveta nová generácia jedného z najdôležitejších elektromobilov z globálneho hľadiska, Nissanu Leaf. Hneď získal prvenstvo a za sebou tak nechal BMW 530e iPreformance a Chrysler Pacifica Hybrid.

Svetové ekoauto roka 2018 - Nissan Leaf Zdroj: Nissan

Svetové mestské auto roka 2018

Najlepším svetovým autom medzi malými mestskými vozidlami je Volkswagen Polo. Nová, už šiesta generácia dosiahla na vrchol rebríčka. Za Polom sa umiestnili aj takí ťažkí súperi ako Ford Fiesta a Suzuki Swift.

Svetové mestské auto roka 2018 - Volkswagen Polo Zdroj: jmr

Najlepší automobilový dizajn roka 2018

Najkrajší dizajn má nový Range Rover Velar. Kategóriu dizajnu vyhral s prehľadom a predbehol ako Lexus LC 500, tak aj tretie Volvo XC60. Vo výbere boli ešte Alpine A110 a Citroën C3 Aircross.

Najlepší automobilový dizajn roka 2018 - Range Rover Velar Zdroj: Land Rover