Už je to tu! Automobilka BMW zverejnila prvé oficiálne fotografie BMW 3 Cabrio. Podobne ako v prípade otvoreného základného trojkového modelu, typové označenie klame telom. Presnejšie by totiž znelo Kupé-Cabrio, veď masívne premotorovaný klon disponuje síce skladacou, ale oceľovou trojdielcovou strechou.

Servomotor si s ňou hravo poradí – otvorí ju za 22 sekúnd. Koncepcia kabrioletu si však vybrala svoju hmotnostnú daň – celých 200 kg navyše oproti kupé.

Nie že by strecha sama bola taká ťažká. Ale predsa len chatrnejšiu pevnostnú štruktúru otvoreného vozidla treba kompenzovať nielen v záujme ochrany posádky, ale aj v mene zachovania excelentných jazdných vlastností podvozka. A tak konštruktéri skelet prevzatý z kupé dodatočne vystužili.

Motor – 4,0 V8 (309 kW/420 k), presne podľa očakávania zdieľa Cabrio s už skôr predstavenými derivátmi M3 (sedan a kupé). Je to ľahký len 202 kilogramový bezvložkový agregát s nevšedne tuhým kľukovým hriadeľom.

Manažuje ho adaptabilné plynule variabilné časovanie sacích aj výfukových ventilov Bi-VANOS. Škrtiace klapky, pre každý valec zvlášť, skracujú reakčný čas na pohyb akcelerátora. V tandeme s motorom štandardne kooperuje šesťstupňová manuálna prevodovka, neskôr ponuku rozšíri sedemstupňový automat Drivelogic.

A tu je výsledok. Strelka rýchlomera exempláru s manuálnou prevodovkou sa vyšplhá na stovku 5,3 sekundy po pevnom štarte. A keď tlak na akcelerátore nepoľaví, zastaví ju až elektronický obmedzovač na úrovni 250 km/h.

Novinku predstavia na svetovej výstavnej premiére začiatkom marca v Ženeve a na trh (aj slovenský) najnovší bavorák uvedú tak, ako sa na kabriolet patrí – na začiatku leta.

Foto - BMW