Situácia na slovenských cestách vedie políciu k tvrdším postihom za porušenie predpisov a najmä ich dôslednejšiemu sledovaniu. Od 1. júla 2012 bude platiť takzvaná objektívna zodpovednosť, ktorej hlavným cieľom je možnosť trestať priestupky aj bez okamžitého prichytenia.

V prípade, že vás v súčasnosti namerali napríklad pri prekročení rýchlosti a o kúsok ďalej vás nezastavila samotná policajná hliadka, nič významnejšie nehrozilo. Navyše mohol majiteľ auta, v prípade, že ho polícia vyhľadala podľa EČV, tvrdiť, že ho požičal a priestupok teda nespáchal on.

Táto možnosť končí a za všetko bude zodpovedný majiteľ vozidla, nie vodič. V prípade, že je vlastníkom firma, tak platí právnická osoba a zodpovednosť už bude treba vyvodiť priamo v spoločnosti. Pri tvorbe zákona sa myslelo aj na lízing – tu platí výnimka a vtedy je zodpovedný držiteľ vozidla.

Objektívnu zodpovednosť plánuje polícia aj dôkladne vyskúšať v podobe avizovanej inštalácie 150 statických radarov pozdĺž slovenských ciest a 50 zariadení monitorujúcich prejazdy na červenú. Po automatickom zaznamenaní priestupku následne majiteľ dostane poštu so šekom na konkrétnu pokutu.

Novinkou je aj zavedenie zľavy. Pokiaľ totiž do 15 dní zaplatíte dve tretiny výšky pokuty, táto sa považuje za uhradenú. Až po tomto termíne bude polícia požadovať plnú sumu, čo prináša príjemné zníženie výšky pokút. Druhou možnosť je podať odpor a spustiť proces dokazovania, že v aute nesedel majiteľ.

Ilustračné foto - Flickr