Renault intenzívne omladzuje svoje portfólio. Jeho modelová ofenzíva aktuálne vrcholí uvedením nového kompaktu Mégane do tunajšej značkovej distribučnej siete a to hneď vo dvoch verziách – päťdverový hatchback a trojdverové kupé.

Hatchback štartuje s päticou štvorvalcových pohonných jednotiek – 1,6 16V (74 kW/100 k), 1,6 16V (81 kW/110 k), 1,5 dCi (63 kW/85 k), 1,5 dCi (78 kW/105 k) a 1,9 dCI (96 kW/130 k). V závislosti na zvolenom motore v jeho tandeme pracuje päťstupňová, alebo šesťstupňová manuálna prevodovka.

Zákazník môže vyberať z piatich úrovní štandardnej výbavy od základnej Authentique, cez Expression a Dynamique, až po najvyššiu Privilege. Pritom všetky disponujú čelnými a bočnými airbagmi na predných sedadlách, klimatizáciou, palubným počítačom, ale aj stabilizačným a protipreklzovým programom (ESP, ASR), čo je v triede kompaktov vážny argument.

Plnú zostavu šiestich airbagov, tempomat aj automatickú klimatizáciu obsahuje výbavy Dynamique. S úrovňou Privilege už zákazník získa napríklad hi fi audiosústavu, alebo vyústenie automatickej klimatizácie k zadným sedadlám,...V príplatkovej výbave figurujú napríklad sedemnásťpalcové disky kolies z ľahkých zliatin, kožené čalúnenie, vyhrievané predné sedadlá, systém kontroly tlaku v pneumatikách, poloautomatická parkovacia brzda, Bi-xenónové svetlomety aj parkovací senzor.

Pre potenciálnych zákazníkov, ktorí favorizujú praktickosť uvádzame, že nový Mégane má kufor s kapacitou 372 litrov (+42 l) a okrem ďalších úložných priestorov aj schránky v podlahe v priestore predných sedadiel. Jeho bezpečnosť dokumentuje maximálny počet piatich hviezdičiek v crash testoch Euro-NCAP a plný počet 37 bodov z 37 možných.

Základný derivát 1,6 16 V (74 kW/100 k) Authentique akceleruje z pokoja na rýchlosť 100 km/h za 10,9 sekundy, dosahuje maximálnu rýchlosť 190 km/h a spotrebuje 6,7 litra benzínu na 100 km v kombinovanom cykle. Cena 13 290 EUR (400 375 Sk). Renault Mégane Coupé má trojdverovú karosériu športového strihu a rovnako ako hatchback ponúka päticu miest na sedenie a kufor s kapacitou 344 litrov.

V zásade preberá ponuku pohonných jednotiek päťdverovej verzie s tým rozdielom, že z nej vypadla základná tisícšestovka (74 kW/100 k) a navyše obsahuje prepĺňaný benzínový štvorvalec 2,0 TCe (132 kW/180 k). Pritom kupé má ponuku štandardných výbav redukovanú na tri stupne, keď základ predstavuje úroveň Expression.

Tá obsahuje šesť airbagov, vrátane dvoch zakomponovaných v sedákoch predných sedadiel, ktoré zabraňujú podkĺznutiu, ESP, ASR, palubný počítač, klimatizáciu aj audosústavu s CD a MP3 prehrávačom,...Na rozdiel od päťdveráka do kupé sa dá objednať aj elektricky nastaviteľné sedadlo vodiča s pamäťou.

Nový Renault Mégane Coupé v najvýkonnejšej verzii s motorom 2,0 TCe (132 kW/180 k) prekoná stovku 7,8 sekundy po pevnom štarte, dosahuje maximálnych 230 km/h a v priemere spotrebuje 7,6 litra na 100 km v kombinovanom cykle. Nový Renault Mégane sa vyrába vo Valencii s plánovanou ročnou produkčnou kapacitou 310 tis. vozidiel. Ponuku motorov oboch karosárskych verzií na jar rozšíri malý 1,4-litrový no prepĺňaný štvorvalec.

Foto - Renault