Môže to vyzerať všelijako, ale Ford dnes uviedol, že bude montovať litrový EcoBoost do Mondea. Konkrétne do úplne nového Mondea. Dizajn karosérie už môže byť povedomý. Je to z dôvodu, že pred pár mesiacmi sa predstavil americký brat, Ford Fusion.

Druhou možnosťou, prečo by mohol byť dizajn familiárny sú niektoré línie pripomínajúce britské luxusné značky Aston Martin a Jaguar. V porovnaní práve s americkým Fusionom bude európske Mondeo disponovať viacerými karosériami. Okrem sedanu bude v ponuke päťdverový liftback a Ford nezabudol ani na kombi.

Nové Mondeo prinesie niektoré prvky, ktoré zatiaľ úplne bežné nie sú. Medzi také patrí nafukovací zadný pás zvyšujúci bezpečnosť pasažierov. Celkovú bezpečnosť zlepšia nové svetlomety  s LED technológiou aj pre diaľkové reflektory. Hlavnými výhodami sú rýchlejšia reakcia na prepnutie, úspornejší beh a dlhšia životnosť.

Rovnako ako vo Fusione, aj v Mondeu bude hlavný prvkom interiérového zábavno-informačného systému Ford Sync. Ten sa bude ovládať pomocou veľkého dotykového displeja MyFord Touch. Okrem základných funkcií, ktoré sú už tradične implementované, ako prehrávanie CD, MP3, USB, navigácia, možnosť pozerať TV pribudla funkcia Wi-Fi Hotspotu až pre päť zariadení.

Karoséria nového modelu narástla na dĺžku o 91 milimetrov na celkových 4869, na šírku stratila 35 milimetrov, takže má 1851 mm a z výšky ubudlo 25 mm a Mondeo meria 1475 mm. Rázvor ostal totožný s predchádzajúcou generáciou.

Najväčším šokom bude bez pochybovania použitie litrového EcoBoostu pod kapotou. Rozmery naznačujú veľké auto. Na pohon bude vyhradená silnejšia alternatíva s výkonom 92 kW (125 k) a šesťstupňovou prevodovkou. Samotný objem a tri valce budú určite budiť určitý čas rozpaky.

Zaujímavým druhom pohonu bude aj hybrid. Dvojlitrový benzínový motor je v ňom doplnený 35 kW elektromotorom. Ako zásobník energie fungujú Li-Ion akumulátory.

Jednou z najpodstatnejších noviniek nového Mondea bude určite pohon všetkých kolies, ktorý mu chýbal. Konkurenti ako Opel Insignia a Volkswagen Passat z neho už určitý čas profitujú.

Foto – Ford