Rada by sa prvýkrát mala zísť do konca tohto roka a vytvoriť by mala reguláciu a štandardy pre novú generáciu aeromobilov. Výsledok by mal byť ukážkou japonského technologického rozvoja na letných olympijských hrách v Tokiu v roku 2020.

Tokio predpokladá, že prvé lietajúce autá by mohli byť používané ako doprava v horskom teréne a na odľahlých japonských ostrovoch, uviedol hovorca japonskej vlády Jošihide Suga. Dôležitú úlohu majú zohrať pri záchranných operáciách, prírodných katastrofách a uľaviť by mohli aj vyťaženým japonským cestám.

Vývojom nových technológií pre aeromobily sa už zaoberá viacero japonských start-upov. Najnovšie elektrické prototypy pripomínajú veľké bezpilotné stroje schopné vertikálnych vzletov aj pristátia.

Napriek tomu, že z technologického hľadiska dochádza k veľkému rozvoju, Tokio zatiaľ nestanovilo žiadne bezpečnostné opatrenia ani operačné regulácie pre lietajúce autá. V novo zostavenej rade tak okrem iného zasadnú aj ministri hospodárstva, dopravy, infraštruktúry a cestovného ruchu.

„Svet je stále viac urbanizovaný a doprava v mestách sa stále zhoršuje, budovať a udržiavať cesty je navyše nákladné,“ povedal šéf projektu pre vývoj lietajúcich áut Cartivator Rjútaró Mori, ktorý vládne kroky ocenil. Aeromobily podľa neho môžu vyriešiť dopravné, ale aj ekonomické problémy.