Taliansky výrobca automobilov Fiat pokračuje v posilňovaní kontroly nad americkým partnerom Chrysler Group. Talianska firma oznámila, že využila právo kúpiť ďalších 3,3 percenta akcií Chrysleru.

Fiat sa tak podľa agentúry Reuters opäť priblížil k svojmu cieľu vytvoriť siedmu najväčšiu automobilku na svete z hľadiska tržieb. Fiat sa však ešte nedohodol, koľko má zaplatiť za predošlý podiel.

Fiat teraz v skupine vlastný 58,5 percenta. Zvyšných 41,5 percenta má zdravotný fond VEBA.

Podľa dohody z roku 2009 má však Fiat opciu na kúpu akcií, ktoré drží fond. Fiat využil opcie prvýkrát vlani v júli. Akcie však zatiaľ nedostal a strany sa nedokázali dohodnúť na cene za tento podiel. Spor sa dostal pred americký súd, ktorý však ešte v tejto veci nerozhodol.

Fiat podľa webu businessweek.com vypočítal, že za najnovšie zvýšenie podielu v Chrysleri musí zaplatiť 254,7 milióna dolárov. Získanie akcií z doteraz troch uplatnených opcií by jeho podiel zvýšilo na 68,49 percenta.

Fiat v súčasnosti na automobilových trhoch v Európe kvôli dopadom krízy prichádza o peniaze. Zvýšenie podielu vo firme Chrysler by mu mohlo zabezpečiť prostriedky na investície do nových modelov. Talianska automobilka môže svoj podiel v skupine do konca júna 2016 postupne zvyšovať až na 75 percent, napísal online.wsj.com.

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP