Vládou zachránené americké automobilky General Motors i Chrysler sa postupne zbavujú štátneho vplyvu. Americká trojka Chrysler oznámila, že splatila štátne pôžičky vládam USA i Kanady. Do americkej štátnej kasy vrátila 5,9 miliardy a kanadskej zvyšných 1,7 miliardy dolárov. Chrysler uhradil pôžičky o šesť rokov skôr, ako mu ukladal splátkový kalendár. Podľa americkej administratívy sa potvrdila správnosť pomoci automobilovému sektoru, ktorý sa dva roky po kríze dokázal opäť postaviť na vlastné nohy.
Štátnu pomoc nahradil Chrysler komerčnými úvermi, pričom banky automobilke otvorili úverové linky vo výške troch miliárd dolárov. Ďalšie vyše tri miliardy dolárov si firma požičala na kapitálových trhoch vydaním podnikových dlhopisov. Vďaka novým formám financovania ušetrí Chrysler ročne na úrokových nákladov približne 350 miliónov dolárov, píše internetový portál Automotive News.
Splatenie vládnych pôžičiek uľahčí vedeniu Chrysleru prehĺbiť spoluprácu s talianskou automobilkou Fiat, ktorá teraz v americkej značke vlastní už 46-percentný podiel. Podľa generálneho riaditeľa Fiatu Sergia Marchionneho, ktorý šéfuje súčasne aj Chrysleru, je strategickým cieľom vlastniť do konca tohto roka 51 percent akcií amerického partnera. Uplatnením všetkých opcií môže svoj podiel následne navýšiť až na 70 percent. Opciu na zvýšenie podielu v Chrysleri mohli Taliani využiť až po splatení celej pôžičky americkej vláde, ktorá spolu s kanadskou poskytla automobilke pred dvomi rokmi pôžičku 12,5 miliardy dolárov.
Prvých 20 percent získali Taliani ešte v júni 2009, keď Chrysler opustil režim ochrany pred bankrotom, kam sa musel uchýliť po stratách v čase krízy. Americká vláda teraz drží v Chrysleri 6,6 percenta a kanadská 1,7 percenta akcií. Zvyšných 45,7 percenta má v rukách odborová organizácia amerického automobilového priemyslu UAW. V tomto roku šéf Fiatu plánuje uviesť akcie Chrysler opäť aj na americkú burzu NYSE.
Foto na titulke - Flickr.com