Podľa znení vyhlásení pred súdmi v Spojených štátoch amerických bol Bosch aktívnym účastníkom masívneho, dekádu trvajúceho sprisahania s Volkswagenom. Pritom Bosch vôbec neprotestuje, že by riadiace jednotky a softvér nedodával.

Hlavný problém v obžalobe vidí Bosch v tom, že aj napriek tomu, že reálne dodával komponenty, samotné nastavenie hodnôt a kalibrácia bola na pleciach Volkswagenu. Toto tvrdenie sa dá brať ako zbavenie sa celej zodpovednosti za podvod.

Právnici majú v rukách, respektíve v počítačoch, mejl, ktorý prijala kalifornská agentúra zaoberajúca sa ovzduším, tvrdiaci, že Bosch chápe čo normy povoľujú a čo nie. Vraj je v mejli aj to, čo Bosch spravil, aby Volkswagen normy splnil.

Právni zástupcovia majiteľov Volkswagenov s adaptívnym softvérom stále tvrdia, že Bosch mal kľúčovú úlohu v podvodnom podnikaní. Tiež dodávajú, že z tohto obchodu a zo zavádzania slušne profitoval.

Hovorkyňa Boschu zvýraznila, že obvinenia neberú na ľahkú váhu a spolupracujú s vyšetrovateľmi, ale viac detailov neprezradila.