Na aktuálnom autosalóne v Ženeve preto viacero z nich prinieslo okrem nových modelov áut aj netradičné novinky ako elektrické skútre, lietajúce robotaxíky či dokonca kolobežku.

Trojkolka a skúter VW

Volkswagen po prevalení škandálu s manipuláciou emisií dieselových motorov masívne investuje do elektromobility a nových riešení mobility. Jedným z nich je koncept elektrického skútra Streetmate, ako aj elektrickej trojkolky Cityskater.

Streetmate má podľa nemeckej automobilky slúžiť na rýchly presun po meste. Váži 65 kilogramov, dosahuje maximálnu rýchlosť 45 kilometrov za hodinu a na plné nabitie prejde 35 kilometrov. Sedadlo skútra sa dá zložiť a je ho tak možné šoférovať aj postojačky, samozrejme v závislosti od legislatívy v konkrétnej krajine. Kedy Volkswagen uvedie Streetmate na trh však firma zatiaľ nespresnila.

Len 330 milimetrov

Volkswagen Cityskater Zdroj: Volkswagen

Trojkolka Cityskater sa ovláda pohybom ako na lyžiach, keď prenesenie váhy zmení jej smer. Maximálna rýchlosť je 20 kilometrov za hodinu a na plné nabitie zvládne prejsť pätnásť kilometrov. Keďže Cityskater váži 11,5 kilogramov a po zložení meria len 330 milimetrov, mala by podľa predstáv Volkswagenu slúžiť na krátke trasy po meste z parkoviska alebo vlakovej stanice do kancelárie.

Nemecká automobilka už pri nej začala proces homologizácie a na trh ju chce uviesť do konca tohto roka. Cieľom je, aby sa mohla pohybovať po cyklistických trasách a vhodná je už pre deti od šesť rokov.

Toyota s konceptom

Toyota Concept-i Walk Zdroj: Toyota

Podobný koncept trojkolky predstavila aj Toyota. Jej Concept-i Walk však ponúka samojazdiace funkcie a variabilný rázvor. K tomu je vybavená aj osobným asistentom a senzormi, vďaka ktorým dokáže komunikovať a reagovať na potreby pasažiera.

Podľa japonskej automobilky je jej Concept-i Walk vhodný na zdieľanie a využiť ho možno napríklad v nákupných centrách.

Škoda vytiahla kolobežku

Kolobežka Škoda Zdroj: Škoda Auto

Česká Škoda zase predstavila koncept kolobežky. Vďaka patentovanému skladaciemu mechanizmu sa zmestí nad dojazdové náhradné koleso a pod podlahu batožinového priestoru jej modelov Octavia a Superb.

Kolobežka je vyrobená z hliníkovej zliatiny, váži päť kilogramov a jej nosnosť je sto kilogramov. V zloženom stave meria 41 centimetrov na šírku a 48 na dĺžku. Na trhu by sa mala objaviť v druhej polovici tohto roka.

Lietajúce autá

Lietajúce auto Liberty od firmy PAL-V Zdroj: PAL-V

V Ženeve sa objavili aj lietajúce autá. Svoj debut tu absolvovala holandská spoločnosť PAL-V, ktorá predstavila model Liberty. Ide o spojenie vírnika a auta, ktoré dokáže prepraviť dve osoby a dolet má približne štyristo kilometrov. Na rozdiel od vrtuľníka rotory vírnika roztáča prúdenie vzduchu a nie motor, pričom na pohyb smerom dopredu využíva vzadu umiestnenú samostatnú vrtuľu poháňanú motorom. Vďaka tomu má vírnik lepšiu stabilitu ako vrtuľník a je ľahšie ovládateľný.

PAL-V ohlásil začiatkom vlaňajška štart predaja Liberty a prvé kusy plánovala dodať už koncom tohto roka. Lenže proces certifikácie, ktorý je pre akékoľvek lietajúce auto kľúčový a zároveň najkomplikovanejší, sa zasekol a firma ešte stále nemá všetky potrebné povolenia. Podľa tvrdení PAL-V je však už blízko a finálny proces certifikácie by mal začať po autosalóne.

Dron + samojazdiaci elektromobil

Lietajúce auto Pop.Up Next Zdroj: Audi

Svoju predstavu lietajúceho auta predviedli v Ženeve aj tri silné mená. Dizajnérske štúdio Italdesign, výrobca lietadiel Airbus a automobilka Audi spojili sily a ukázali koncept Pop.Up Next. Ide o spojenie samojazdiaceho elektromobilu s dronom, ktorý má pomôcť vyriešiť problémy so zápchami v meste.

Prvú verziu tohto nápadu ukázal Airbus a Italdesign už vlani, ale tentoraz sa k nim pridalo aj Audi. Samotný koncept sa skladá z auta, ktorého ultraľahká dvojmiestna kabína sa dá oddeliť a prichytiť buď o automobilový alebo letecký modul, vďaka čomu môžu pasažieri nerušene pokračovať v ceste po zemi či vo vzduchu.

Lietajúce auto Pop.Up Next Zdroj: Audi

Auto je plne autonómne, namiesto volantu v ňom dominuje 49-palcový monitor. Medzi ďalšie funkcie patrí rozpoznanie tváre a hlasu, či sledovanie pohybu očí, vďaka čomu lietajúce auto dokáže komunikovať s pasažiermi.